Online gambling se stal trendem dnešní doby

Online kasina se stávají čím dál tím rozšířenějším trendem dnešní doby. Tento trend je způsoben tím, že vlastníci online kasin jdou stále s dobou a vytváří pro hráče různé aplikace na mobilní zařízení, které si hráči můžou stáhnout a hrát kdykoliv a prakticky odkudkoliv, kde mají možnost se připojit k internetu. Online gambling průmysl se zkrátka i přes veškeré snahy státních i nadnárodních orgánů o regulaci snaží najít jiné cesty, jak k sobě přitáhnout stále nové a nové hráče.

Letos v srpnu vydala společnost Jupiter Research zprávu, podle které je online gambling ještě na větším vzestupu než se čekalo. Z výzkumu vyplývá fakt, že v roce 2019 bude hrát v online kasinech každý desátý dospělý člověk

Nejvíce aktivních hráčů je ve Velké Británii a USA

Nejvíce aktivních hráčů lze očekávat ve Velké Británii, ve Spojených státech (kolébce online hazardu). Mezi největší evropské giganty na poli online bude hazardu patřit nejspíše také Itálie, které i v současnosti patří také mezi země, kde lidé holdují online hazardu nejvíce.

Zdroj: Gambling treatment

Zdroj: Gambling treatment

Velká Británie objevuje kouzlo online hazardu

Proč zrovna Velká Británie? Za vše může vysoká nezaměstnanost. Lidé z chudších částí Británie, kde je vyšší nezaměstnanost, sází až 4x více, než lidé z bohatších částí. Navíc ze statistik vyplývá fakt, že už půl miliónů Britů je skutečně závislých na online gamblingu a bude jich nejspíše stále více a více. Aby se této situaci Velká Británie vyhnula, vytvořila tzv. help line. Jedná se o linku, na kterou můžou závislí hráči kdykoliv zavolat a poté jim bude poskytnuta telefonická pomoc nebo osobní konzultace.

Velká Británie se snaží online gamblingu zabránit také pomocí zákonu

Aby vláda ve Velké Británii byla schopná regulovat hazardní hry, zavedla tzv. kontroverzní daň ,,point of consumption“. Jedná se o daň ve výši 15 %, které podléhají veškeré online hazardní hry ve Velké Británii a měla tak z tohoto byznysu udělat méně prosperující odvětví. Tato daň je platná od 10 června 2014. Ale jak ukazují statistiky, ne zcela se to povedlo. Zisk kasin sice v roce 2014 klesnul, ale ne zase až tak drasticky, jak si sami můžete prohlédnout na grafech. Otázkou také zůstává, zda se zisky jen nepřesunuly do zahraničních společností sídlících v daňových rájích.

Screenshot_1

Podívejte se například na zisk, kterého online kasina dosáhla v letech 2009 – 2014 ve Velké Británii. Zisk z £ 86,08 miliónů stoupl až na neuvěřitelných £ 366,13 miliónů a to během 5 let. Zdroj: UK Gambing Commission

Jak jsou na tom s online hazardem USA?

Obrovský boom, zažily online herny v USA v první polovině našeho desetiletí. Tento trend byl výrazně zpomalen před 9 lety a to přímo vládou v USA. Vládě se povedlo prosadit zákaz online gamblingu (The Unlawful Internet Gambling Enforcement Act). Tento zákaz se vztahoval k zákonu o bezpečnosti v souvislosti s bojem proti terorismu a dá se říci, že hlavně právě díky snaze USA bojovat proti terorismu, byl tento zákon prosazen. Zákon především spočíval v tom, že americké banky a společnosti vydávající platební karty nesměly umožňovat platby pro online herny a kasina. 

Další úpadek byl způsoben hypoteční a ekonomickou krizí v letech 2007 – 2008. Online kasina svého maxima dosáhla v roce 2007, kdy kasina sídlící v USA, vygenerovala zisk neuvěřitelných $355 miliard. Od té doby už však, jak se zdá, zájem o online sázení začal trochu uvadat. V dalších letech je pak vidět mírný pokles zisku, což bylo způsobeno opadnutím celosvětového zájmu o online gambling a již zmíněnými restrikcemi.

Screenshot_2

Zdroj: Association of Gaming Equipment Manufacturer

I další země se snaží zabránit online gamblingu

Po celé zemi existují zákony, které se snaží omezit online gambling. Evropská unie se snaží online hazardu zabránit například tak, že zavedla:

  • zpětné dodanění 20 % zisku z posledních 5 let v Rumunsku
  • progresivní 30% daň v Portugalsku pro kasina se ziskem více než 5 miliónů euro

Podle zákonů ekonomie, vede zvyšování daní pouze k odlivu daňových poplatníků do daňových rájů. Velká i malá kasina hledají cesty, jak nabízet hry svým zákazníkům mimo dohled finančních institucí. Většinou se to kasinům daří, protože mají sídla off-shore (off-shore sídla mají společnosti tam, kde jsou online kasina brána jako obyčejné podnikatelské subjekty. Například Dominikánská republika, Panama a plno dalších a nemusí tak platit právě tyto represivní opatření ve formě extra daní.). V důsledku toho budou mít společnosti zisky generované mimo Evropu, a s tím souvisí to, že finanční výsledky a zisky jsou velice těžko dohledatelné a prokazatelné.

I přes všechny existující zákony, se hráči nenechají odradit

Online gambling se během posledních let obrovsky změnil. A to nejenom kvůli zavedení opatření a zákonů na jeho regulaci, ale obměnou také musely projít samotná kasina, které pochopily, že své aktivity musejí začít ve větší míře přesouvat na internet.

Jak lze vyčíst ze statistik, zatím se jim to stále velice úspěšně daří. I přestože stále více než 50 % světové populace nemá díky legislativě jejich států přístup k online hazardním hrám. Zatím tedy vše napovídá tomu, že předpověď se naplní a skutečně každý desátý člověk na světě do roku 2019 propadne kouzlu online hazardu.

Komentáře

Nahoru