Dnes vyšlo 15 článků

Online cenzura technických termínů v Číně

Online cenzura technických termínů v Číně

Čínské sledování digitálních aktivit svých občanů je všeobecně známo. Avšak zůstávají otázky ohledně toho, na jaký obsah se zaměřuje pozornost vládních cenzur.

Nová studie vydaná tento měsíc však odhalila více než 4000 unikátních klíčových slov cenzurovaných na čínských komunikačních platformách za poslední rok a půl. Zaměřili se na Skype a mikroblogovací službu Sina Weibo.

Více než 20% termínů, na které se změřili na Sina Weibo, se týkala technologií – byly tam konkrétní URL adresy, spyware a technické termíny. Některé z těchto klíčových slov jako například „Chinese language Wikipedia“ nebo „Google Blogger“ volají po populárních webových stránkách věnovaných otevřenému šíření informací. Cenzura čínské Wikipedie byla poprvé spatřena téměř před deseti lety…

Na seznamu klíčových slov se také objevily nějaké obecné pojmy jako „system“, „administrator“ nebo „system notification“. Vědci předpokládají, že tato slova jsou zachycována proto, kdyby se je někdo pokusil použít k vydávání se za správce Sina Weibo a oháněl se tím mocí nad účty jiných uživatelů.

Mezi ostatní běžná slova, která jsou kontrolována, patří „Internet“, „chat“, „world wide web“ nebo „Chinese person“. Navíc vědci zjistili, že seznamy klíčových slov se mění v reakci na významné události. Po skončení takové události jsou slova ze seznamu opět vymazána.

Zdroj: technologyreview.com

Komentáře

Nahoru