Dnes vyšlo 15 článků

Ondřej Lakomý: Věřím, že jsme každý strůjce svého vlastního života

Ondřej Lakomý patří k lidem, kteří dávají přednost duchovnímu životu před tím materiálním. Vždy to tak ale nebylo. Dříve se s chutí napil alkoholu, jedl nezdravá jídla a toužil po Mustangu.

Svou cestu za jiným životem odstartoval letem do střední Ameriky, kde měl točit dokument o mayské civilizaci. Během pobytu v USA si také zahrál na pokerovém mistrovství v Las Vegas. Nakonec však i díky jedné kostarické dívce zjistil, že chce vést jiný život.

V současnosti působí na ostrově Bali, konkrétně ve městě Ubud, kde žije v komunitě s lidmi z celého světa. Naslouchá síle vesmíru, je na spirituální cestě sebepoznání, pořádá workshopy, prezentace, natáčí videa a živí se coachingem. Zároveň by rád dokončil film o své cestě životem a o proměně, kterou prožil. Pokud chcete vědět více, tak se pohodlně usaďte a přečtěte si rozhovor, který nám Ondra poskytl.

Ahoj Ondro, co jsem si tak všiml, jsi poměrně duchovní člověk. Zajímáš se o zákon přitažlivosti, koučing, přírodu, vesmír a přírodní bezmasou stravu. Byl jsi takový vždycky? Co tě k tomu přivedlo?

Ahoj, zdravím všechny čtenáře.

Dalo by se říci, že dřív jsem byl přesný opak. Zajímali mě party, pil jsem hodně alkoholu a věnoval se pokeru, což byla má obrovská vášeň. Má změna začala už v Česku, kdy jsem objevil zákon přitažlivosti, ale opravdová změna přišla s mým výletem do střední Ameriky, kde jsem natáčel o mayské civilizaci, což mi ukázalo úplně nový pohled na tuhle realitu. Nedá se úplně přesně odpovědět, co mě k tomu přivedlo, je to spíše proces seberozvoje. Každopádně o téhle změně teď natáčíme film a tam bude vše popsané dopodrobna.

profil2

Pokud mám správné informace, je ti pouhých 24 let. Přesto jsi toho už hodně stihl. Můžeš čtenářům ve zkratce říct, kde všude jsi byl a přidat k tomu nejdůležitější momenty z cest?

Když začnu od momentu, kdy jsem vyjel na svůj trip do střední Ameriky, tak jsem byl v El Salvadoru, Hondurasu, Guatemale, Mexiku, USA, Bali, Singapuru a Thajsku. Původně jsem odjel na tři týdny a už to bude skoro dva a půl roku, co moje dobrodružství stále pokračuje.

Jeden z nejkrásnějších momentů byl, když jsem byl v Mexiku s jednou ženou z Kostariky. V té době byly na mém visioboardu (nástěnka snů) samé materialistické cíle jako například sportovní auto mustang GT. Seděli jsme v jedné ulici, když najednou před nás přijelo mé vysněné auto. Princesa v tu chvíli koukala na korály, které vyplavilo moře. Používala je na tvoření přívěšku a náhrdelníků, které pak prodávala. Já jí celý nadšený říkám, ať se rychle podívá, že před námi je můj obrovský sen. Absolutně ji to nezajímalo a vrátila se zpět k obdivování tvarů a krásy mořské rostliny. Nechápajícím pohledem jsem to zkusil ještě jednou, ale ona se na mě podívala a s úsměvem řekla: ,,Víš, tvůj sen pro mě neznamená vůbec nic, tohle je pro mě opravdová krása téhle planety,“ a ukázala mi korál z moře. Já se poprvé podíval na rostlinu úplně jiným pohledem než doposud a uvědomil si opravdovou krásu přírody. Poprvé vědomě jsem uviděl ty nádherné tvary, barvy a kreativitu přírody. Tohle auto chtělo vlastně jen mé ego k tomu, abych se mohl ukazovat, že mám něco víc než ostatní. Od té chvíle jsem si začal uvědomovat, že mít více materialistických drahých věcí není cesta, kterou bych chtěl jít.

Nebo teď na Bali jsem za poslední tři měsíce bydlel úplně zadarmo, a to jsem vystřídal 10 krásných domů. Každý den jsem si představoval a prociťoval s tou největší vděčností, že jsem v nádherném domě. Lidé mi pak sami nabízeli jejich domy. Techniky, které používám pak sdílím na svých workshopech a při coachingu.

Je vidět, že si plníš sny. Může člověk dokázat všechno? Co vlastně lidi limituje? Proč se spokojí s životem, který je úplně nenaplňuje? Vždyť dnes je tolik možností, jak věci změnit. A vidíme to každý den kolem nás.

Věřím, že každý jsme strůjce svého vlastního života a tvoříme ho pomocí svých myšlenek, pocitů, a hlavně tím čemu opravdu věříme. Myslím, že lidi limitují média, nezdravé jídlo, alkohol, staré vzorce chování a strach, který je všude kolem, pokud jde náš focus tímto směrem. Pokud se ale soustředíme na to pozitivní, věci, ke kterým cítíme vášeň a jsme ochotni se neustále učit a zkoušet nové věci, stoprocentně to náš život změní. Je to dar, žít v dnešní době, kde je spoustu knih a videí o seberozvoji. Z mého pohledu jde o to si umět nastavit, jak trávíme čas.

Ostatní lidé v tomto věku sotva dokončují vysokou školu, nebo se teprve pořádně zapracovali v zaměstnání. Ty už jsi toho zažil podstatně více. Jsi rád, že jsi zvolil jinou cestu?

Ano, teď jsem si jistý, že opustit vysokou školu po prvním semestru a odjet sám pracovat do zahraničí (rok jsem dělal číšníka v Italské restauraci v Německu) mi dalo mnohem více než vysoká. Naučil jsem se tam trávit čas rád sám, což si myslím, že je úplný základ. Taky si myslím, že věk nehraje žádnou roli. Každý se může rozhodnout prakticky ihned k tomu změnit svůj život. Já měl to štěstí, že spiritualita přišla do mého života tak brzo.

Co vlastně všechno děláš? Mohl bys čtenářům stručně popsat, jak probíhá tvůj běžný den?

Ráno se vzbudím a každý den prociťuji vděčnost minimálně deset minut za vše, co mě napadne. Za své tělo, za to že vidím, slyším, za to že žiji v této době, na téhle planetě, za svou rodinu, přátelé atd. Poté napíšu svůj sen, který se mi zdál a začínám svůj denní rituál. Věřím, že jaké máme ráno, od toho se odvíjí celý náš den. Vytvořil jsem si sám pro sebe strukturu cvičení, které spolu kombinuji každý den. Vizualizace, afirmace, tanec, čtení knih, meditace, cvičení, zpívání atd. Jde o to se naladit na nejvyšší vibrace, jaké je možné, abych se cítil skvěle. Po dobré snídani, která je obvykle plná čerstvého ovoce, můj den může začít. Řídím se jednoduchým pravidlem – go with the flow, což znamená dělat to, co právě cítím a využívat všechny příležitosti, které jsou přede mnou. Takže co nejmíň plánuji, jediné věci, které jsou naplánované jsou časy mých konzultací.

Jinak Ubud je město, kde žije spousty léčitelů, šamanů, lidí na spirituální cestě sebepoznání, takže je tady spousty aktivit jako je estatic dance, contact dance, zpívání, různé ceremonie, přednášky, mužské a ženské kruhy, worskohopy, joga, veganské restaurace atd. Trávím také hodně času v přírodě a jednou za týden jedu k oceánu. Prožívám naplno každý den. Jsem velice vděčný za to, jaký život jsem vytvořil.

Dá se tímhle způsobem dlouhodobě uživit?

Ano, já osobně vidím coaching jako takový trend, který se z ničeho nic rozrostl všude po světě. Mám i svého osobního coache a je to opravdu super mít někoho, kdo vám pomůže utřídit si priority, naplánovat cíle, probrat co se děje ve vaší realitě a celkově vše zhodnocovat. Coaching znamená přivést člověka z místa, kde je, na místo, kde by chtěl být. Můj coaching je zaměřen na zákon přitažlivosti a na to, jak člověk může vědomě tvořit svoji vlastní realitu. Každopádně vesmír mi dává jasnou zprávu, že je na čase se stát opět více studentem a začít se naplno věnovat filmu o zákonu přitažlivosti, který tvoříme s naším týmem.

Uživil by ses tím, co děláš i v Čechách?

Myslím, že nezáleží, na jakém místě se nacházíme, ale to čemu opravdu věříme uvnitř. Já nikdy neměl ani webové stránky, kde bych nabízel to, co dělám. Zkrátka věřím, že duše, která míří spirituální cestou, která se chce posunout a rezonuje s tím co dělám já, tak se nějakým způsobem objeví.

Plánuješ vůbec návrat do Čech? Nebojíš se, že na tebe budou nahlížet jako na podivína? Přeci jen u nás tenhle způsob myšlení asi zatím moc nefrčí.

Ano, cítím, že je pomalu čas se tam podívat, strávit nějaký čas s rodinou a kamarády. Na to, že mě někteří vidí jako ,,podivína,, jsem si už docela zvykl, spousty zpráv, negativních komentářů, vyšel o mě dokonce dost negativní článek na jednom nejmenovaném webu. Na druhou stranu je tady spousty lidí, kteří vidí obrovskou hodnotu v tom, co dělám a podporují mě. Souhlasím se rčením, že se nikdy nemůžeme zavděčit všem lidem. Každopádně já cítím, že tohle je cesta mé duše. To, proč jsem opravdu tady, vytvářet hodnoty jak pro sebe, tak pro lidi, kteří touží po lepším životě. Naslouchám své intuici.

V současné době jsi na Bali. Proč právě tam? Zavedla tě tam vesmírná síla, nebo to byl tvůj vlastní záměr přesunout se na indonéský ostrov.

Je to dlouhý příběh, který bude ve filmu. Ve zkratce to začalo vše ve střední Americe, kde jsem potkával vesmírné lidi a začal se zajímat o tyhle věci. Poté co jsem si každý den představoval, že jsem na mistrovství světa v pokeru, přišla nabídka být s top českými pokerovými hráči v Las Vegas. Myslel jsem, že se mi splnil životní sen, ale když jsem tam přijel, tak jsem viděl jen materialsmus a jak chce každý víc a víc. Uvědomil, že poker hrát nechci. Věřím, že kdybych předtím nestrávil čas ve střední Americe, hrál bych poker i nadále.

Vydal jsem se na Bali, protože tady byla moje sestra a můj nejlepší kamarád, se kterým náš projekt tvoříme už skoro tři roky. Netušil jsem, jak dlouho tady budu a netušil jsem ani zdaleka, že existuje město jako Ubud. Když jsme pak jeli na výlet a jenom jsme Ubudem projížděli, tak jsem cítil hodně zvláštní energii. Dokážu vnímat hodně intenzivně jak energie člověka, tak energie různých míst. Poté jsme se rozhodli sem přestěhovat. No a už to budou dva roky, co jsem tady. Přál bych všem zažít balijskou kulturu. Já osobně žil s balijskou rodinou pět měsíců a bylo úctyhodné vidět, jak moc duchovní jsou. Každý den přejí speciálními ceremoniemi rodině štěstí, zdraví, peníze. Mají tady nejrůznější svátky na odhánění zlých démonů, anebo oslavení výhry dobra nad zlem. Dětí se o spiritualitě učí už ve škole a chápou balanc mezi duchovnem a materialismem.

Meditace v Guatemale

Jaké jsou v Bali životní náklady?

Za 15.000,- měsíčně se tady dá žít skromný život.

V této destinaci je rozrůstající se česká komunita. Čemu to přičítáš? Je to vhodné místo pro novodobé nomády?

V mé realitě nejsou skoro žádní Češi, mám kolem sebe cizince z celého světa. Za to jsem nesmírně vděčný. Před třemi roky jsem si do svého deníku napsal přání, mít kamarády po celém světě a splnilo se. V Ubudu se moc Čechů nenachází, vím že Češi jsou více u moře, například v surfovém městě Canggu a pak klasičtí dovolenkáři.

Kdybych se dnes rozhodl, že už nechci být dál v Česku, ale rád bych nějakou dobu žil na Bali, mohl bych, s trochou nadsázky, zítra odletět? Nebo, co všechno je potřebné k tomu, aby Čech mohl žít na Bali? Trvá vyřizování dlouho?

No jasně. Na co čekat? Život je dar a věřím, že si ho máme užívat naplno. A pokud to momentální situaci nedovoluje, tak alespoň vyslat záměr a věřit, že to přijde. Z mé zkušenosti pomáhá si udělat visionboard, vystřihnout obrázek Bali a vidět ho každý den anebo si představovat, jak jsem na pláži a užívám si. Zkrátka cítit, že už jsem na Bali.

Existuje skupina na facebooku Češi a Slováci na Bali, kde určitě můžete zjisti více informací. Ve zkratce, když letíte na Bali, musíte mít také letenku někam z Bali. Když si chcete pobyt prodloužit nebo tady začít žít, po dvou měsících musíte vyletět z Indonésie a můžete si vyřídit vízum na 6 měsíců, kdy každý měsíc platíte cca 1.400,-.

Každopádně o svých cestách a zážitcích chystáš také film. Můžeš nám prozradit základní informace? Konkrétně mě zajímá, kdy zhruba bude film hotový, co v něm divák najde, a kde bude ke shlédnutí.

Film bude o zákonu přitažlivosti a vnitřní transformaci, kterou jsem za poslední roky prožil. Příběh je založen na mém osobním příběhu, kdy jsem miloval alkohol, hrál poker, jedl nezdravé jídlo, koukal na televizi, díval se na negativní zprávy, a následně zažil proměnu, kdy jsem přišel na cestu sebepoznání, spirituality, meditace, zdravého jídla, pozitivních zkušeností, zákonu přitažlivosti, hledání svého opravdového smyslu života. Chceme zapojit také dost lidí, kteří také tuto proměnu prožili a ukázat lidem, že existuje taky jiný zdravější způsob života. Uvědomuji si, že jsem takový dřív byl, protože prostředí u nás nám tuhle cestu ukazuje – běž do školy, na vysokou, najdi si práci, pracuj a měj rodinu. Pro mě bylo prakticky nemožné vidět jiný způsob života. Chtěli bychom v našem filmu ukázat, že existují i úplně jiný, mnohem šťastnější a plnější způsoby života.

V půlce května letí na Bali náš tým a budeme mít šest týdnů na natáčení. Nedokážu říct, kdy přesně bude film hotový.

Momentálně dávám dohromady první neoficiální verzi, dodělávám scénář a věřím, že vesmír nám sešle lidi, kteří by byli ochotni náš projekt podpořit.

movie-cover-idea

Teď se zkusme spolu podívat do budoucna. Česko jsi vyměnil za Ameriku, následně jsi se přesunul na Bali, kam povedou tvé cesty dál?

Jak jsem říkal, přestal jsem ve svém životě plánovat, ale delší dobu cítím, a vesmír mi dává jasné znamení, že mám strávit nějaký čas v Peru. Dokážu si představit sám sebe někde v džungli s opravdovými šamany a učit se od nich. Poté mě také dost láká Hawai. Dalo by se říct, že chci navštěvovat pouze místa, kde jsou komunity uvědomělých lidí, kteří pracují na svém seberozvoji. Takových míst po světě přibývá víc a víc.

A čeho bys chtěl dosáhnout jako člověk? Máš nějaké další sny, které by sis rád splnil? Nebo nějaké cíle?

Jeden z takových větších snů je vybudovat místo v Česku, kde bychom předávali spirituální zkušenosti ze světa. Centrum, kde by bylo organické zdravé jídlo, jóga, cvičení, meditace, všelijaké kurzy například o zákonu přitažlivosti, léčení přírodní cestou, místo pro umělce, tvoření atd. Zkrátka vybudovat i u nás nějakou komunitu, která půjde tímto směrem. Žít v komunitě lidí, kteří jsou na podobné vlně myšlení je top!

Jako člověk bych chtěl tvořit věci, které pomáhají lidem k lepšímu, zdravějšímu a pozitivnějšímu životu a prostředí. Sám pro sebe pokračovat na téhle cestě poznání, učit se stále nové věci a zdokonalovat se v činnostech, kterým se věnuji.

Nějaká slova na závěr?

Jak jsem zmiňoval na začátku, pokud chce člověk změnit svůj život, není na co čekat. Udělejte změnu teď hned. Já osobně si pamatuji, kdy jsem byl v Šumperku. Lidé, o kterých jsem si myslel, že jsou mí kamarádi, mě jen pomlouvali, do toho jsem se rozešel s přítelkyní a byl jsem opravdu sám a na dně. Z ničeho nic jsem přestal brečet a řekl, že od teď svůj život změním a udělám proto maximum, abych se dostal tam, kam chci. Vytvořil jsem si složku, kde jsem si začal psát své důležité myšlenky, inspirativní věci, začal jsem číst knihy, vypisovat si nejrůznější citáty atd. Poté jsem objevil zákon přitažlivosti, začal s afirmacemi a používat různé techniky. Z ničeho nic se v mém životě objevili úplně jiní lidé, kteří mě moc inspirovali a podporovali. Přišlo spousty nových příležitostí, ale přišly jen proto, protože jsem se pro tu změnu rozhodl. Udělal jsem ten první krok. To bylo přesně před čtyřmi roky. Věřím, že to, kde se nacházíme teď je výsledek našich myšlenek, přesvědčení a pocitů.

Děkuji ti za rozhovor. Ať se ti v životě daří i nadále.

Peace and love

Malou ochutnávku z Ondrova filmu si můžete prohlédnout zde https://www.youtube.com/watch?v=pcJNz9cC37A.

Někteří roboti už píší lepší články než lidé. Proto jsme si do redakce Objevit také jednoho robotického pomocníka pořídili. Pojmenovali jsme ho Ondřej Kolda, aby se cítil plnohodnotnou součástí týmu. Na druhou stranu, Ondřej Kolda o sobě prohlašuje, že je studentem Mediálních studií v Olomouci, a že žije. Takže kdoví, co jsme si to vlastně v internetovém obchodě koupili.

Komentáře

Nahoru