Dnes vyšlo 15 článků

Odposlouchávání našeho soukromí: Facebook má patent na přístup k našemu mikrofonu

Odposlouchávání našeho soukromí: Facebook má patent na přístup k našemu mikrofonu

V polovině roku 2018 odhaluje Facebook další trumfy. Nejen že si poradil se zavedením GDPR, zahladil stopy po zneužití dat tisíců uživatelů ve prospěch volební kampaně Donalda Trumpa – nyní přichází s patentem. A jakým? Facebook si nechal patentovat odposlouchávání okolí pomocí mikrofonu ze zařízení, na kterém je Facebook právě spuštěný.

Pro čtenáře knihy George Orwella se to může jevit jako deja-vu. Budeme odposloucháváni na každém kroku a cokoliv řekneme, bude někde nesmazatelně zaznamenáno. Žádné GDPR nás neochrání. Není to „tak zlé“, jak to vypadá. Tento nástroj by se měl používat pouze pro zkvalitnění reklamních služeb, které Facebook posyktuje pro firmy. Jenže každý dobrý nástroj je ve špatných rukou zlý.

Facebook nám vzkazuje, že tento nástroj chce použít proto, aby zkvalitnil propagační služby, které nabízí. Chce zjistit, jaké reakce v uživateli Facebooku a potencionálním zákazníkovi, příslušná reklama vytváří. Na základě této rekace pak bude reklamy lépe cílit, změní obsah nebo její formu. Nicméně vzkaz Facebooku je takový, že tento svůj marketingový nástroj nepoužije.

Tento nástroj si nechala největší sociální síť patentovat 14. června. V praxi by neměl být mikrofon v pohotovosti neustále, pouze v určitý čas. V tu chvíli, co se na obrazovce objevuje reklama a uživatel na ni nějakým způsobem reaguje. Zachycená data se následně pošlou na analýzu.

Tento způsob získání zpětné vazby není novinkou. Ve Španělsku ho použila La Liga. Chtěla zabránit nelegálnímu vysílání fotbalového utkání. Však potom, co se tato zpráva mediálně šířila a dozvěděla se o tom veřejnost, tato praktika skončila.

Alespoň minimální útěchou pro nás může být to, že tento patent na odposlouchávání má skutečně jen Facebook. Nástroj si totiž nechal patentovat pouze v rámci konkurenčního boje.

Zdroj, text/foto: mashable.com 

Zajímá se o tvůrčí psaní a online marketing. Studuje marketingovou komunikaci. Ve volném čase (kterého moc není) spravuje svůj blog - bezkiki.cz. Její život by nebyl kompletní bez rodiny, přátel, smíchu, hudby a dobrého jídla.

Komentáře

Nahoru