Odborníci z ČVUT vyvinuli unikátní řešení pro navigaci nevidomých

Odborníci z ČVUT v Praze vyvinuli speciální řešení pro nevidomé. Bílou speciální hůl, která je propojena s chytrým telefonem a navigačním střediskem. Tato navigace by měla mnoha nevidomým lidem usnadnit život.

Na ČVUT vyvinuli unikátní řešení pro navigaci nevidomých – speciální bílou hůl propojenou se smartphonem a navigačním střediskem. Na vývoji se také podílel T-Mobile a jako jeden z partnerů, navíc uživatelům hole dodá bezplatné datové připojení. Novinka bude dostupná ve druhém čtvrtletí roku 2016, budou ji nabízet TyfloCentra. V případě, že bude mít uživatel zájem o tuto hůl, bude muset projít povinným proškolením.

BilaHulCVUT

Speciální slepecká hůl má na rukojeti ovládací tlačítka

Řešení nazvané „Pokročilá navigace nevidomých“ vyvinuli odborníci z katedry telekomunikační techniky Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze. Využívají se v něm globální navigační satelitní systémy (GNSS) pro určení polohy nevidomého včetně jejího zobrazení na mapě a mobilní sítě pro přenos dat. Pokročilá navigace je založena na speciální slepecké holi, jejíž rukojeť tvoří rozhraní s ovládacími tlačítky – pomocí nich lze hůl propojit s chytrým mobilním telefonem a s navigačním webovým portálem, k němuž budou mít přístup jak profesionální navigační centra, tak rodiny uživatelů.

pokrocila-navigace-nevidomych-215221

Nevidomý si vybere, zda mu bude s orientací pomáhat pracovník centra nebo někdo z blízkých

Nevidomý si před cestou ven zvolí, zda mu bude s orientací vzdáleně pomáhat pracovník centra, nebo někdo z jeho blízkých. Kdykoliv se pak může s navigátorem telefonicky spojit a ověřit si svou polohu, díky možnosti online přenosu obrazu z kamery svého mobilního telefonu má dokonce možnost zeptat se na detailní informace typu „který zvonek na dveřích“, „jaké zboží v regálu“ nebo „která ordinace na poliklinice“.

Zdroj: Comtel.fel.cvut

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru