Od Androidu k iOS

Patříte k zarytým zastáncům iPhonu nebo Androidu? Nebo máte Windows Phone či něco úplně jiného? A myslíte, že byste svoji milovanou platformu dokázali zradit? Pojďme se podívat na příběh Adriana Czebiniaka, dlouholetého fanouška Androidu, který přešel k iPhonu.

Udělal jsem strašnou věc… Koupil jsem si iPhone 5 a hned druhý den jsem se do něj strašně zamiloval.

Posledních 5 let jsem byl tvrdým fanouškem Androidu a každý, kdo mě zná, to může dosvědčit. (Také se mi teď každý směje, když řeknu, že jsem si koupil iPhone. Ironie je k popukání.) Dlouhou dobu jsem iPhone odmítal, citoval mnoho důvodů (mnoho z nich platí ještě teď), ale v poslední době jsem došel k poznání. Potřebuji něco, co skutečně funguje.

V posledních pěti letech jsem ladil a hrál si se všemi verzemi operačního systému Android. Miluji, jak moc je nabitý funkcemi a jak moc si jej můžete přizpůsobit. To byl jeden z mých největších argumentů proti iPhonu. Nyní si uvědomuji, že všechny tyto funkce a přizpůsobení mě něco stojí – a to složitost a pomalost. Moje priority se změnily a já už tímhle nechci platit za všechny ty skvělé věci.

iPhone postrádá mnoho přizpůsobení, na něž jsem byl zvyklý, a to je docela frustrující. Proč je tak těžké přizpůsobit si oznámení? Proč nemohu kontrolovat, jaké aplikace se otevřou na konkrétní akce (Chrome pro všechny webové odkazy, místo toho občas Safari)? To je něco, na čem iOS potřebuje ještě zapracovat. Ale i s těmito omezeními jej používám rád. Narazil jsem na omezení a jsem rád. Vím, že něco nemůžu udělat a musím jít prostě dál.

Dalším silným bodem, kterým jsem argumentoval pro Android, bylo menu a domovská obrazovka. Myslím, že v tom je Android opravdu prvotřídní. Na domovské obrazovce Androidu jsem měl aplikace, ke kterým jsem chtěl mít snadný přístup, čímž se snižovala nepřehlednost. Ano, v iOS můžete mít složky, ale když máte nainstalováno mnoho aplikací, může to být trochu nepříjemné (ano, můžete je vyhledávat, ale co když prostě nechcete?). Když jsem chtěl na Androidu najít aplikaci, kterou jsem používal jen zřídkakdy, uspořádal jsem si aplikace pěkně do abecedně organizovaného seznamu. A kdo nemůže milovat widgety, které Android nabízí? Miluji widgety a jsou super užitečné! Tím, že prostě odemknete zařízení, můžete vidět všechny informace, které potřebujete.

android-ios

A teď k hardwaru… Na hardwaru, který dělá Apple, je něco zvláštního. Vypadá tak nějak dobře. Když používám iPhone, cítím se tak nějak speciálně. Působí velmi pevně, jednoduše a dobře zpracvaný. nenašel jsem telefon se systémem Android, který by odpovídal tomuto pocitu. Jeden argument, který jsem měl pro Android, byl vyměnitelné baterie. Nyní se všemi těmi přenosnými USB bateriemi pro iPhone je to zcela irelevantní.

Existuje mnoho dalších rozdílů, které mohu srovnávat, ale celé se to scvrkává na dvě věci. Výkon a použitelnost. Zjistil jsem, že při používání Androidu jsem byl super frustrovaný ohledně toho, kolik toho vydržel (či spíše nevydržel) a jak obtížné ho někdy kvůli pomalosti bylo používat. Ano, mohu říct, že to bylo hardwarem (Samsung Motorola Droid a Samsung Galaxy Nexus), ale nemyslím si, že by ten hlavní problém byl v tom.

Problém s operačním systémem Android je v tom, že je kladen příliš velký důraz na co nejvíce možností. Miluji, kolik nabízí Android možností. Nicméně je tu něco, co se v těch možnostech ztratilo – celkový výkon a použitelnost. Čím více věcí přidáte, tím je to horší. To je také důvod, proč iOS jednoduše funguje. Je to totiž i proto, že mu chybí mnoho funkcí, které má Android. Úspěch Apple spočívá právě v tom, že dokáže odolávat schopnosti přidávat stále nové funkce, dokud to není 100% nutné, a v jeho přímé kontrole nad omezeními v hardwaru.

Bolí mě to říct, ale miluji svůj iPhone…

Tak co, jak na vás zapůsobil tento dojemný příběh? Dokázali byste se takhle vzdát svého smartphonu a koupit si konkurenci?

Obrázek: svetaplikaci.tyden.cz

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru