Octobot je první robot s měkkým tělem

Možná se vám to zdá jako banalita, ale výroba měkkého těla byla pro vědce něco jako svatý grál. Snažili se, ale pořád se jim nedařilo vytvořit něco, co by se mohlo lépe kroutit a ohýbat.

Až dosud většina „měkkých“ robotů obsahovala aspoň pevnou baterii a kabely. Octobot z 3D tiskárny ale tento nešvar překonal díky hydrogelu. Hydrogel obsahuje platinové částice, které reagují s peroxidem vodíku a uvolňují kyslík a vodní páry. Chapadla chobotnice se tím pádem nafukují a smršťují, což jí umožňuje se pohybovat. Vědci sice ještě neumí robota řídit, ale už se na tom pracuje.

octobot

Proč zrovna chobotnice?

Protože tito hlavonožci jsou ideálním příkladem živočicha, který deformuje své tělo v závislosti na tom, jaké překážky potkává. Malá chobotnička je vysoká asi jen 2 cm a vejde se do dlaně. Špatné je, že takhle malý prototyp dokáže fungovat jen 4 – 8 minut, než vyčerpá veškeré zásoby peroxidu vodíku. Větší verze, která je v plánu, vydrží déle.

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru