Ochutnejte televizi: Japonsko vynalezlo „lízatelnou“ obrazovku, která napodobuje chutě jídel

Ochutnejte televizi: Japonsko vynalezlo „lízatelnou“ obrazovku, která napodobuje chutě jídel

Prototyp využívá karusel kanystrů k vytvoření vzorků chutí na hygienické fólii přes plochý televizor/tablet. Japonský profesor vyvinul prototyp olizovatelné televizní obrazovky, která dokáže napodobit chutě jídla, což je další krok k vytvoření multismyslového zážitku ze sledování.

Zařízení nazvané Taste the TV (TTTV) využívá karusel 10 kanystrů s příchutí, které v kombinaci rozstřikují a vytvářejí chuť konkrétního jídla. Vzorek chuti se poté převalí na hygienickou fólii přes plochou televizní obrazovku, aby si jej mohl divák vyzkoušet. V éře Covid-19 může tento druh technologie zlepšit způsob, jakým se lidé spojují a komunikují s vnějším světem, řekl Homei Miyashita, profesor na univerzitě Meiji v Tokiu. „Cílem je umožnit lidem zažít něco jako jídlo v restauraci na druhém konci světa, i když zůstanou doma,“ řekl.

Miyashita spolupracuje s týmem asi 30 studentů, kteří vyrobili řadu zařízení souvisejících s příchutěmi, včetně vidličky, díky níž je chuť jídla bohatší. Řekl, že prototyp TTTV postavil během minulého roku a že výroba komerční verze by stála asi 100 000 jenů (653 liber). Mezi potenciální aplikace patří dálkové studium pro sommeliéry a kuchaře a degustační hry a kvízy, řekl.

Miyashita také jednal se společnostmi o použití technologie spreje pro zařízení, která dokážou nanést chuť pizzy nebo čokolády na krajíc toastového chleba. Yuki Hou, 22, studentka na Meiji University, předvedla TTTV pro reportéry a zvolila na obrazovce, že chce ochutnat sladkou čokoládu. Po několika pokusech automatický hlas zopakoval příkaz a trysky příchutí nastříkly vzorek na plastovou fólii. “Je to něco jako mléčná čokoláda,” řekla. “Je to sladké jako čokoládová omáčka.”

Zdroj, foto: theguardian.com

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru