Dnes vyšlo 15 článků

Ochrnutá opice začala díky high-tech implantátu na mozku opět chodit

Švýcarský neurochirurg Jocelyn Bloch se svými kolegy z Fakultní nemocnice v Lausanne představili nový high-tech implantát, který zprostředkovává komunikaci mozku s poškozenými nervy. Zařízení bylo testováno na opici s poškozenou míchou. A ta začala i přes své ochrnutí opět chodit.   

Jocelyn Bloch testoval implantát na opici s poškozenou míchou, přičemž mozek a končetiny poškozené nebyly. Nicméně mozek nedokázal komunikovat s končetinami, a tak nemohl dát signál svalům, aby se pohybovaly. Když neurochirurg umístil elektrody na část mozku, došlo ke spojení mozku s končetinami. A signály obešly poškozené nervy. Elektrody jsou připojené k zařízení, které předává prostřednictvím počítače signály do mozku a zpět do páteře.

brain-implant-paralyzed-monkey-1020x399

Zdroj: Inhabitat

Technologie je postavena na výzkumu protetických končetin. V posledních letech se spousta společností snažila vyrobit protézy, které by byly ovládány myšlenkami uživatele. Ale toto je poprvé, co byla technologie použita, aby obešla poškozené nervy a reaktivovala zraněnou končetinu přímo.

monkey-implant-paralyzed01-889x592

Zdroj: Inhabitat

monkey-implant-paralyzed02-889x592

Zdroj: Inhabitat

Zdroj: Inhabitat

Stále ještě mladý a (snad i) krásný psavec píšící na svém blogu Krcmic.cz. Pracoval pro společnosti T-Mobile, SaveMax, Telefonica O2, Brunswick Estates, Accenture, euroAWK a Socialbakers. Založil portál Pravdu.cz. V současnosti vlastní tento web. A pracuje na tom, aby z Objevit.cz udělal další uznávaný a navštěvovaný portál.

Komentáře

Nahoru