Obrazem: V Iránu lze žít normálně

Irán. Většině lidí se vybaví Blízký východ a tedy i plno nelichotivých věcí – terorismus, téměř totalitní režim, chudoba, potlačování práv žen a mnoho dalších nešvarů. Íránský fotograf Hossein Fatemi se tyto stereotypy pokusil nabourat, a tak nafotil i místa a události, o kterých se moc nemluví.

Mladí lidé poslouchají a vytváří hudbu, kouří, pijí alkohol, hrají kulečník a mnoho dalších „západních“ věcí. Jsou online, jsou na Faceboku, zajímají se o politiku a přejí si svobodu slova.

Focení interiéru je jedním z jeho mnoha fotografických projektů. Již dříve zachytil např. jak vypadají pouliční protesty. Chtěl zachytit i komunitu homosexuálu, ale zde se setkal z neúspěchem, protože lidé se báli trestu (v Iránu je homosexualita nelegální).

I samotný Fatemi má kvůli svým fotografiím problémy. V Iránu je pod neustálým tlakem vlády, která se snaží, aby svoje fotografie stáhnul. Dokonce jeho stránky byly po nějakou dobu v Iránu zablokované.

 

ho061

Následující galerie tyto stereotypy tak trochu nabourá. Íránský fotograf Hossein Fatemi se snaží prostřednictvím fotografií poukázat na celkem jiný pohled. Momenty života, které často probíhají v tajnosti.

Fotografie zachycují lidi, kteří se zdají být úplně v pohodě. Pro Hosseina bylo velmi náročné některé tyto fotografie pořídit. Trvalo mu to celé měsíce. Mnohé ženy se totiž bály, že kdyby je takto viděla veřejnost a byly by identifikovány, mohly by přijít o práci, nebo se dostat do nebezpečí.

ho075 ho089 ho094 iran-01 iran-09 iran-20 iran-23 iran-25 iran-34 iran-39 

zdroj: Hossein Fatemi

Milovník knížek, počítačových her a anime. Kromě toho si myslí, že člověk by kromě ducha měl rozvíjet i své tělo. Proto se pravidelně věnuje běhání, posilování a několika dalším věcem. Na Objevit.cz vás pravidelně informuje o novinkách z IT.

Komentáře

Nahoru