OBRAZEM: Stanice Hyperloop rozhodně nebudou nudné

Elon Musk poprvé představil Hyperloop, převratný nový způsob dálkové přepravy, v roce 2013. Dnes už mají jednotlivé části systému, mnohem jasnější podobu. Po prvních prototypech dráhy s magnetickými polštáři a konceptech gondol pro pasažéry vidíme i první pohled na budoucí stanice Hyperloopu.

Očekávané vysoké tempo obratu vozů na další cestu vyžaduje vysoký stupeň automatizace stanice, pečlivě zvážený sled manipulačních prostor a úkonů spjatých s manipulací vozidel. Rustem Baishev z RB Systems navrhuje řešit tuto výzvu na více úrovních.

hyperloop_rbsystems_1

Zdroj: RB Systems

hyperloop_rbsystems_3

Zdroj: RB Systems

Dnes, RB Systems, společnost, jenž byla finalistou v soutěži SpaceX Hyperloop One Pod, zveřejnila spektakulární návrh své vize. Jelikož neexistuje žádný precedens, jak nádraží pro Hyperloop navrhnout, měla firma volné ruce při vysoce experimentálním prostorovém uspořádání stanice.

hyperloop_rbsystems_5

Zdroj: RB Systems

hyperloop_rbsystems_8

Zdroj: RB Systems

hyperloop_rbsystems_10

Zdroj: RB Systems

hyperloop_rbsystems_11

Zdroj: RB Systems

Po příjezdu do stanice je gondola Hyperloopu vyvedena na kolej, po níž doputuje k nástupišti. Tam vystoupí cestující se svými zavazadly. Poté je výtahem vyzdvižena do vyššího patra, bleskurychle otočena a připravena na pouť opačným směrem. To vše během jedné minuty.

hyperloop_rbsystems_12

Zdroj: RB Systems

hyperloop_rbsystems_13

Zdroj: RB Systems

Celkový tvar budovy je tak dán kolejištěm pro manipulaci s gondolami. Ty zefektivňují sekvenci pohybů. Interiér stanice má pak oslavovat nadšení pro nový, futuristický způsob hromadné přepravy. Prostor je odvážně expanzivní, světlem zalitý a přijímající estetiku kosmického věku. Zároveň musí být maximálně uživatelsky přívětivý, prostorný a pohodlný.

Navržená nosná konstrukce je krovová, vysoce rozponová, ze skelných vláken. Střešní skla rovněž obsahují fotovoltaické články, které odráží nadbytečné sluneční teplo.

hyperloop_rbsystems_16

Zdroj: RB Systems

hyperloop_rbsystems_17

Zdroj: RB Systems

Zdroj: Arch Daily

Komentáře

Nahoru