OBRAZEM: Elektromobily nejsou novinkou. Podívejme se na historii jejich vývoje

Potenciál elektromobilů se neustále zvyšuje. Stále více do nich investují tradiční automobilky jako například General Motors nebo Volkswagen. Automobily poháněné elektřinou však nejsou novinkou. V USA mají svou bohatou historii a jednu dobu dokonce byly dominantou mezi automobily.

Automobily poháněné elektřinou nejsou takovou novinkou, jak by se mohlo zdát. V Americe mají totiž bohatou historii a dokonce se v určité době staly dominantními dopravními prostředky. Jak šel čas s vývojem elektromobilů?

Elektromobily se objevily již v 19. století

I když se v podstatě ze začátku jednalo spíše o kočáry poháněné elektřinou, přinášely tyto vozy nespočet výhod. Nezapáchaly, byly tiché a bez vibrací.

the-electric-cars-first-heyday-was-in-the-late-1800s-and-early-1900s.jpgthey-even-had-key-advantages-over-gasoline-and-steam-powered-cars-in-the-early-1900s

V roce 1935 již nebyly elektromobily populární

Elektromobily byly na vzestupu do roku 1912, kdy Henry Ford začal vyrábět motory, které byly poháněné plynem. Tato varianta byla mnohem levnější než elektřina.

but-by-1935-electric-cars-were-no-longer-popular.jpg

V letech 1960-1970 opět vzrostl zájem o elektromobily

Stejně jako dnes, obavy ze znečišťování stály za obnovením zájmu o automobily poháněné elektřinou. V roce 1970 byl stanoven zákon o ochraně ovzduší a státy musely převzít zodpovědnost kontroly kvality ovzduší a dodržování standardů.

it-wasnt-until-the-1960s-and-1970s-when-interest-in-electric-cars-began-to-grow-again

V roce 1970 se lídry ve výrobě elektromobilů staly dvě společnosti – Sebring-Vanguard a Elcar Corporationtwo-companies-became-leaders-in-electric-car-production-during-the-1970s-the-first-was-sebring-vanguard-which-produced-over-2000-citicars

the-other-company-that-rose-to-prominence-was-elcar-corporation

Vozy poháněné elektřinou nebyly pouze výsadou USA. Automobilky po celém světě začaly investovat do tohoto typu automobilů. Automobilka BMW dokonce představila svůj elektromobil na olympijských hrách v roce 1972.

electric-cars-werent-just-a-us-phenomenon-though-automakers-around-the-world-began-investing-more-in-the-technology-bmw-even-debuted-its-first-electric-car-at-the-1972-summer-olympics.jpg

Elektromobilů se vyrábělo více, ale příliš se neprodávaly

many-more-electric-cars-debuted-in-the-1970s-but-not-many-sold.jpg

V 90. letech se jedním z nejpopulárnějších elektromobilů stal EVI od General Motors.

one-of-the-most-popular-electric-cars-during-this-period-became-general-motors-ev-1

V roce 1997 pak byla v Japonsku vyrobena Toyota Prius. Celosvětově automobilka prodala kolem 50 tisíc ks.

the-rise-of-the-toyota-prius-also-helped-grow-interest-in-fuel-efficient-cars

V roce 2006 přišla společnost Tesla s plánem elektromobilu, který dojede 200 mil na jedno nabití.

V roce 2011 Tesla takový automobil skutečně vyrobila, ale vzhledem k tomu, že dojel na jedno nabití 240 mil, jeho cena se vyšplhala na 100 tisíc dolarů (cca 2,5 milionu Kč).and-in-2006-news-of-teslas-plans-for-a-battery-powered-car-with-a-range-of-200-miles-per-charge-helped-raise-the-profile-of-electric-vehicles

Nyní Tesla plánuje velkovýrobu modelu 3, na který se údajně můžeme těšit již v roce 2017.

looking-forward-tesla-has-big-plans-to-produce-its-first-mass-market-car-called-the-model-3-by-2017

Zdroj/foto: techinsider

Stále ještě mladý a (snad i) krásný psavec píšící na svém blogu Krcmic.cz. Pracoval pro společnosti T-Mobile, SaveMax, Telefonica O2, Brunswick Estates, Accenture, euroAWK a Socialbakers. Založil portál Pravdu.cz. V současnosti vlastní tento web. A pracuje na tom, aby z Objevit.cz udělal další uznávaný a navštěvovaný portál.

Komentáře

Nahoru