OBRAZEM: Časosběrné mapy ukazují, jak se změnil svět za posledních 30 let

Počítačová vědkyně Rebecca Moore a její tým v Googlu vytvořili nástroj na vytěžování dat v globálním měřítku. Jejich Google Earth Engine spojuje biliony vědeckých měření za posledních 40 let. Mapy, které vznikly ze satelitních snímků poukazují na znepokojivé změny celé planety Země. Můžeme pozorovat dopady rozvoje měst, odlesňování, klimatických změn atd. Podívejte se na jedinečné pohyblivé fotografie.

Počítačová vědkyně Rebecca Moore a její tým v Googlu vytvořili nástroj Google Earth Engine k vytěžování dat v globálním měřítku. Google Earth Engine spojuje biliony vědeckých měření za více než 40 let. Google tak poskytuje vědcům a národům nástroje pro analýzu těchto dat k detekování změn a trendů.

Použitím satelitních snímků z let 1984 – 2012 byl tým schopen vytvořit neuvěřitelné mapy, které ukazují zejména dynamické změny různých oblastí. Výsledek je ale velice nepříjemný. Na mapách můžete vidět vliv člověka na krajinu, rozvoje měst, odlesňování, dopady klimatických změn atd.

slide_image_01

Podívejte se, jak se ledovec na Aljašce rozplyne. Vše začalo rychlým mizením v roce 1980, pravděpodobně vyvolaný klimatickým kolísáním.

slide_image_02

Tato mapa ukazuje urbanizaci v Las Vegas. Město se velice rychle rozprostírá

slide_image_03

Pobřeží Dubaje se za poslední desetiletí velmi vyvinulo.

slide_image_04

Aralské jezero v Kazachstánu bylo kdysi 4. největším jezerem na světě.Vše se ale změnilo, když vyschly dvě do něj ústící řeky, které byly využívány pro zemědělství.

slide_image_05

V současné době zůstává pouhých 5% vody, která slouží k naplňování jezera Urmia v Iránu. Díky kombinaci globálního oteplování, vyčerpání zásob podzemních vod a zavlažování čelí země extrémnímu nedostatku vody.

slide_image_06

Zde je konkrétní ukázka překvapivě rychlého odlesňvání amazonského deštného pralesa.

slide_image_07

Tato mapa zobrazuje dopady těžby uhlí ve Wyomingu.

zdroj: businessinsider

 

Zajímá se o Internet, optimalizaci webů a nové trendy v oblasti IT. Má ráda cestování, Skotsko, dobrou hudbu a své Donské sphynxe, kteří jí při psaní často dělají společnost. Stále hledá nové výzvy a každý den se probouzí s úsměvem, protože vždy může být líp, ale i hůř. Ráda Vám zprostředkuje informace, které Vás budou zajímat a bavit.

Komentáře

Nahoru