Oblečení ve spreji otevírá cestu dalším technologiím

Oblečení ve spreji otevírá cestu dalším technologiím

Když se před několika lety objevily první zprávy o vláknech ve spreji, které by se daly nastříkat na tělo jako běžné oblečení, lidé byli překvapeni tím, co se zdálo být stále více sci-fi než skutečností. Uteklo pár let a tatáž věc se stává součástí našich životů jako prostředek, jak změnit svět umění, konzumních produktů a dokonce i konzervace.

Firma, která za technologií stojí, se jmenuje Fabrican. Založil ji dřívější návrhář oblečení, který se stal chemikem, dr. Manel Torres. Původně hledal jen způsob, jak rychleji produkovat více látek, pak se ale jeho idea zvrtla a on napřel veškeré úsilí do výroby nelepivé instantní látky. Výsledkem jsou instantní svršky, které lze svléknout a dokonce vyprat.

Využití Fabricanu je mnohem širší

Skutečná hodnota vynálezu ovšem přesahuje oblast módy a oblékání. Komerční využití sahá od využití v domácnosti přes průmysl a fabriky až k transportu, zdravotní péči a umění. První plechovky Fabricanu, určené pro umělce a řemeslníky, již mají namířeno ke svým majitelům.

V umění může Fabrican nahradit zastaralejší materiály, které se hůře a déle zpracovávají a nesplňují představy umělce tak, jak by si on přál. V medicíně lze tuto substanci využít při první pomoci jako obvaz nebo provizorní dlahu – obsah plechovek je totiž zapečetěn a zcela sterilní.

S přidáním dalších technologií lze Fabrican využít jako instatní nikotinovou náplast, ochranu před komáry nebo UV zářením. Může dodávat do těla vitamíny, hormony a další důležité látky a s potřebným vylepšením může sloužit dokonce jako ohnivzdorná vrstva.

Dokonalý materiál budoucnosti? Zvládne vše a neškodí prostředí

V současné době se zkoumá využití Fabricanu v automobilovém a leteckém průmyslu, ale jeho využití je, jak již bylo nastíněno, mnohem širší. Další obrovskou výhodou Fabricanu je jeho ekologická nezávadnost – je totiž vyráběn pouze z přírodních materiálů.

Zdá se, že dokonalý materiál budoucnosti je na dosah ruky. Co myslíte?

Zdroj: https://mashable.com/2013/06/12/spray-on-clothing/

Zdroj obrázku: https://mashable.com/2013/06/12/spray-on-clothing/

Jsem studentka speciální pedagogiky s velkým zájmem o vše nové a neznámé. Svět IT je pro mě stále velkým dobrodružstvím a nekonečným zdrojem zajímavých poznatků a informací, o které se s vámi prostřednictvím Objevit.cz budu dělit.

Komentáře

Nahoru