Dnes vyšlo 15 článků

Blízká budoucnost: Objednávky doručené dronem

 Pokud vám několikadenní čekání na balíčky připadají jako celá věčnost, tak nezoufejte. Za pár let se možná objeví nová, rychlejší metoda dopravy : drony. Jako první tato služba začne fungovat v Austrálii na jaře příštího roku.

Australská firma Zookal, která se zabývá půjčováním knížek, a firma nabízející drony ke komerčnímu použití Flirtey, začali spolupracovat. Jak to bude vypadat v praxi?

Uživatel si pomocí svého mobilního telefonu objedná knihu a vybere Flirtey jako způsob dopravy. V centrále poté nějaký člověk zabalí zakoupený produkt a připojí ho k dronu. O pár minut později k vám dorazí dron s vašim balíčkem.

Zookal chce dokonce v budoucnu zautomatizovat balení produktu, takže při dopravě by člověk nemusel být vůbec potřeba. Flirtey bude moci doručit balíček na jakékoliv venkovní místo, od schodů přede dveřmi přes roh ulice až po vaše balkóny.

Nicméně zezačátku se bude jednat pouze o velmi krátké vzdálenosti. Nyní drony dokáží převážet balíčky na vzdálenost okolo 1 kilometr, ale Haider, zakladatel Zookal, doufá, že tato vzdálenost půjde zvětšit až na 5 nebo 10 kilometrů.

Bezpečnost je podle Haidera taky zajištěná. Drony mají zabudovanou technologii vyhýbání se kolizím, takže by se nemělo stát, že narazí do stromu či se střetnou s nějakým ptákem.

Flirtey má 6 rotorů, takže i když se jeden z nich pokazí, stále by se neměl zřítit. Stále je ale problém s Australskými zákony, protože ty zatím s drony příliš nepočítají.

Jedním z důvodu, proč Zookal se rozhodl využívat dronů jsou náklady na dopravu. Nyní přeprava jednoho balíčku standartní přepraovu stojí 8.6 australských dolarů, u dronů je tato cena desetinová.

Flirtey byl již testován v oblasti okolo centrály Zookal v Sydney, ale bude dostupný zákazníkům ve většině velkých Australských měst. Zde bude dostupný na jaře příštího roku.

Než Zookal s touto technologi vstoupí na americký trh, tak ji chce prvně vyzkoušet na trhu v Asii. Jelikož na americký trh chce vstoupit v roce 2015, tak i v Asii se pravděpodobně této technologie dočkáme příští rok.

Zatím nejsou oznámeny žádné plány, kdy by se tento typ dopravní služby mohl dostat i k nám. Nicméně pokud tato technologie zaznamená úspěch, tak je jisté, že i u nás se to do pár let objeví.

zdroj: mashable.com, techcrunch.com, theverge.com

Milovník knížek, počítačových her a anime. Kromě toho si myslí, že člověk by kromě ducha měl rozvíjet i své tělo. Proto se pravidelně věnuje běhání, posilování a několika dalším věcem. Na Objevit.cz vás pravidelně informuje o novinkách z IT.

Komentáře

Nahoru