Dnes vyšlo 15 článků

Obezřetnost v Kryptosvětě aneb hlavní formy podvodů a jak se chránit

Obezřetnost v Kryptosvětě aneb hlavní formy podvodů a jak se chránit

V internetovém prostředí se neustále objevují podvody a triky, a to platí i v případě kryptoměn. Podvodníci jsou čím dál sofistikovanější, a proto je důležité být obezřetný a chránit své investice. V následujícím textu se zaměřím na tři hlavní kategorie podvodů s kryptoměnami, kterým se můžete vystavit.

Telefonní poradci a obchodní platformy slibující vysoký zisk

Jeden z rizikových podvodů spočívá v oslovování lidí prostřednictvím internetu nebo telefonicky „zástupci obchodní platformy“. Tito jednotlivci nabízejí příliš dobré zhodnocení investic a využívají psychického tlaku s cílem získat co největší investice od svých obětí. Často se pokoušejí simulovat spojení s respektovanými firmami, jako jsou Binance nebo Coinbase. Investice jsou vybírány prostřednictvím bankovního účtu nebo platební karty, ale nakonec oběť ztrácí své peníze, aniž by dosáhla očekávaného zisku.

Rozpoznání podvodu:

Buďte obezřetní, pokud vás někdo osloví nabídkou zaručeného zisku. Nepůjčujte si peníze na investice od neznámých osob. Ověřte si důvěryhodnost firem, které tvrdí, že zastupují.

Nákupy na Vinted/Bazoši

Tento podvod často postihuje uživatele internetových prodejních platforem, zejména Vinted a Bazoš. Prodejce požaduje předem platbu v bitcoinech nebo pomocí QR kódu. Jakmile oběť zaplatí, peníze zmizí spolu s prodejcem, a zboží nikdy není doručeno.

Rozpoznání podvodu:

Buďte obezřetní při komunikaci. Podvodníci mohou používat špatnou češtinu nebo nabízet zboží za nízké ceny. Ověřte si prodejce a způsob platby před provedením transakce.

Prodej zboží do zahraničí a platba v bitcoinech nebo přes PayPal

Podvodníci se představují jako zahraniční zájemci o koupi vašeho zboží, kteří chtějí platit v bitcoinech nebo přes PayPal. Postupně žádají o další platby pod záminkou různých poplatků, čímž oběť ztrácí značnou část peněz.

Rozpoznání podvodu:

Ověřte si e-mailovou adresu kupujícího a komunikujte obezřetně. Kupující, kteří vyžadují platbu v bitcoinech, jsou podezřelí. Buďte obezřetní, pokud vás někdo tlačí k opakovaným platbám.

Tyto jsou pouze některé z forem podvodů, kterým se můžete stát obětí, a přijít tak o své peníze nebo kryptoměny. Vždy buďte obezřetní, ověřujte informace a je nejlepší konzultovat s ostatními, abyste předešli podvodům.

Podvod s webkamerou a videem

Tento podvod spočívá v tom, že obdržíte e-mail, který tvrdí, že jste se stali terčem hackera. Podvodník tvrdí, že získal kontrolu nad vaším počítačem, zejména nad webkamerou a soubory, které jsou na počítači uloženy.

Vzhledem k tomu, že tento (falešný) hacker má údajně kompromitující materiály, například trapná videa nebo fotografie, vás vyzve k zaplacení výkupného, obvykle v bitcoinech.

Tvrdí, že po zaplacení vás přestane obtěžovat. V případě nezaplacení vám však hrozí, že materiály zveřejní na internetu a pošle je kontaktům ve vaší e-mailové schránce a přátelům na sociálních sítích.

Rozpoznání podvodu:

Doporučujeme e-mail smazat a klidně ignorovat. Je téměř jisté, že hackeři nemají žádné vaše fotografie – pouze hromadně rozesílají e-maily a testují, kdo na jejich trik skočí. I kdyby se povedlo jednomu z tisíců, pro ně by to byl již úspěch.

Zdroj foto: www.pexels.com

Jsem studentka magisterského oboru Politologie. Zajímám se o marketing, zejména copywriting a sociální sítě. Pozornost upírám také na politické a společenské dění doma i v zahraničí a na technologické inovace. Volný čas naplňuji sportem, četbou a vášní pro cestování.

Komentáře

Nahoru