Dnes vyšlo 1 článků

Obdrželi jste zboží, které jste si neobjednali? „To je v pořádku,“ dodává Alza.cz

Obdrželi jste zboží, které jste si neobjednali? „To je v pořádku,“ dodává Alza.cz

Internetový obchod Alza.cz čelí vlnám kritiky na sociálních sítích. Tento negativní feedback podávají zákazníci, kteří v poslední době v obchodu nakoupili. Ke své původní objednávce Alza automaticky přidala další doplňkové zboží, které si zákazník neobjednal. Jedná se o drobné zboží, někdy v řádu desítek, jindy ve stovkách korun.

Alza svým zákazníkům upravuje obejdnávku a doplňuje zboží, které si zákazník hodlá zakoupit. Zbožím, o kterém zákazník neví, mohou být tužkové baterky, tonery do tiskárny, sáčky do vysavače apod. Toto zboží je možné z košíku vyjmout a nezaplatit. Nicméně na přidané zboží zákazník upozorněn není, a tak se ve většině případů stává, že je zboží nevědomně zaplaceno.

Jak Alza.cz argumentuje?

K věci se vyjádřil Jaroslav Kotápiš, který ve firmě zastává funkci prokejtového manažera. Kauzu obhajuje tím, že chtějí zákazníkům zajistit vyšší pohodlí při nákupu, aby mohli věc plně a ihned využít. „Analýzy nám ukázaly, že drtivá většina zákazníků buď už při nákupu, nebo po něm vyhledává a kupuje určité produkty. Typicky se bavíme o věcech jako kabel k PC u tiskáren, sáčky k sáčkovému vysavači a podobně. Díky automatickému přidávání tohoto příslušenství už zákazník nemusí po vybalení tiskárny čekat, než mu dojde třeba propojovací kabel.“

alzak_ucho

Kotápiš dále dodává: Když byla služba prvnotně zprovozněna, měla od zákazníků pouze pozitivní ohlasy. Poukazuje na skutečnost, že má zákazník vždy možnost objednávku zkontrolovat, než je dokončena a přejde se k fakturaci. Další možností, jak zboží nepřijmout, je využít 14 ti denní lhůtu pro vrácení zboží.

Co se týká instituce pro kontrolu obchodu – České obchodní inspekce, k věci se nevyjádřila. Ne proto, že by byl případ komplikovaný a časově náročný na prošetření. ČOI případ zatím neprošetřuje.

Zdroj, text/foto: alza.cz

Zajímá se o tvůrčí psaní a online marketing. Studuje marketingovou komunikaci. Ve volném čase (kterého moc není) spravuje svůj blog - bezkiki.cz. Její život by nebyl kompletní bez rodiny, přátel, smíchu, hudby a dobrého jídla.

Komentáře

Nahoru