Obaly se budou vyrábět z mléčného proteinu. A budou jedlé!

V obchodě s potravinami je většina potravin (maso, pečivo, sýry, občerstvení) zabalená do plastových obalů, které nejsou recyklovatelné a biologicky rozložitelné. Podle některých výzkumů plastové obaly uvolňují do potravin potenciálně škodlivé látky. Tyto problémy by měly vyřešit obaly vyrobené z mléčných proteinů, které jsou dokonce jedlé.

„Vrstvy na proteinové bázi jsou silnými kyslíkovými blokátory, které pomáhají předcházet kažení potravin. Pokud by se takové obaly používaly k balení potravin, mohlo by se tím zabránit plýtvání potravinami v potravinovém řetězci,“ řekl vedoucí výzkumu Peggy Tomasula, D.Sc..

Zkažené jídlo je jeden problém. Další problém je, že obaly jsou vyrobené zejména z ropy, a tak nejsou biologicky rozložitelné. Vytváří tak tuny plastového odpadu, které zůstávají na skládkách spoustu let.

Peggy Tomasula se svým týmem vyvíjí fólie šetrné k životnímu prostředí, které jsou vyrobené z mléčného bílkovinného kaseinu. Obaly z kaseinu jsou až 500x lepší než plasty, protože lépe udržují kyslík mimo potraviny. A protože jsou fólie vyrobené z mléka, jsou biologicky rozložitelné, šetrné a jedlé. Na trhu už jsou k dostání jedlé obaly, ale vyrábí se ze škrobu, který je více porézní a přes který prosakuje kyslík. Obaly z mléka mají menší póry a vytváří těsnější síť, která nepropouští kyslík.

První pokus o čistý kasein vyústil v silný a účinný blokátor kyslíku, který se velice rychle rozpustil ve vodě. Poté se provedlo zlepšení. Do směsi se začlenil citrusový pektin, čímž je obal silnější a odolnější proti vlhkosti a vyšším teplotám. Po několika dalších zlepšení vypadá obal z kaseinu podobně jako kupovaný plastový obal, ale není tak pružný a lépe blokuje kyslík. Materiál je jedlý a téměř celý vyrobený z proteinů. V budoucnu by obaly mohly obsahovat i výživné přísady, jako jsou vitamíny, probiotika a nutraceutika.

Jedlá fólie, která se dá rozpustit ve vodě, musí být balena do dalšího ochranného obalu, aby zůstala čistá. Nicméně podle vědců by i tak obal z kaseinu pomohl životnímu prostředí, protože se produkty stejně balí do několika vrstev.

Nevýhodou však je, že výroba rozložitelného plastu z kaseinu je poměrně drahá.

Zdroj: Horti Daily

Stále ještě mladý a (snad i) krásný psavec píšící na svém blogu Krcmic.cz. Pracoval pro společnosti T-Mobile, SaveMax, Telefonica O2, Brunswick Estates, Accenture, euroAWK a Socialbakers. Založil portál Pravdu.cz. V současnosti vlastní tento web. A pracuje na tom, aby z Objevit.cz udělal další uznávaný a navštěvovaný portál.

Komentáře

Nahoru