NSA vás sleduje, i když není váš počítač připojený k internetu. A Obama tomu chce zabránit

NSA vás sleduje, i když není váš počítač připojený k internetu. A Obama tomu chce zabránit

Ukazuje se, že v bezpečí před NSA nejste ani v případě, že váš počítač vůbec není připojený k internetu. Jak je to možné? NSA prý využívá rádiové vlny. A protože s dalšími a dalšími takovými odhaleními zachází situace už příliš daleko, Obama se rozhodl zasáhnout. NSA má zřejmě trochu po ptákách.

Národní bezpečnostní agentura do téměř 100 000 počítačů po celém světě implementovala software, který jim umožňuje dohlížet na počítače, které nejsou připojené k síti, a provádět kyberútoky.

Agentura se totiž prý již od roku 2008 spoléhá na rádiové vlny, které mohou být přenášeny přes plošné spoje nebo USB. Informace jsou pak odesílány až na míle daleko do retranslační stanice o velikosti kufříku.

data-from-target-computer

1. Do počítače je vložen plošný spoj nebo USB.
2. Přijímače komunikují s retranslační stanicí.
3. Stanice komunikuje s NSA.
4. Může také rozesílat malware.

Proti Číně

Častým terčem takové technologie byla podle New York Times čínská armáda, těžko říci, zda ji NSA používá i na běžné lidi.

„Aktivity NSA jsou zaměřeny proti – a pouze proti – zahraničním zpravodajským cílům,“ píše se v prohlášení NSA. „Kromě toho nepoužíváme možnosti, které máme, ke kradení obchodních tajemství zahraničních společností jménem amerických společností za účelem zlepšit jejich mezinárodní konkurenceschopnost.“

Obama tomu chce zabránit

Americký prezident Barack Obama chce dosah NSA aspoň z části omezit. Oficiální dokument, který o tom informuje, je velmi obsáhlý. Pojďme si z něj tedy představit to nejdůležitější.

  • Obama slibuje významné reformy v oblasti sbírání internetových a telefonních dat. Dokud nebudou dokončeny plány, bude moci NSA přistupovat ke svým uloženým datům pouze se schválením soudu nebo v případě nouze.
  • James Clapper, ředitel NSA, bude po konzultaci s generálním prokurátorem Ericem Holderem každoročně pod dohledem soudu přezkoumávat názory na ochranu soukromí a odtajnění.
  • NSA bude mít možnost sledovat pouze dva „skoky“ namísto tří od cílového podezřelého. Dříve se NSA mohla dívat na „přítele přítele přítele“. Většina lidí je přes tyto tři skoky spojena s miliony (nebo i stovkami milionů) lidí. Ale i s o jedno menším skokem (přátelé přátel) bude moci NSA vyšetřovat velké procento z nás, protože každý jedinec má asi 200 000 – 400 000 těchto sdružení.
  • Obama tvrdí, že USA bude i svým přátelům v zahraničí poskytovat zvýšenou ochranu. Mohli by mít mnoho stejných práv jako občané USA.
  • Obama požádá Kongres o vytvoření nezávislé skupiny, která bude usilovat o občanská práva během tajných jednání soudu s NSA.

Zdroje: NYtimes, RT,  TechCrunch

Komentáře

Nahoru