Dnes vyšlo 1 článků

NSA a kvantový počítač: Jak je to doopravdy?

NSA a kvantový počítač: Jak je to doopravdy?

Všude možně po internetu se to jen hemží zprávami o tom, že NSA chystá svůj vlastní kvantový počítač. Tenhle stroj by měl umět rozlousknout šifrované kódy mnohem rychleji než jakýkoli již existující stroj. Avšak věci se možná mají trošku jinak. Jak to tedy vlastně je?

NSA financuje výzkum kvantové výpočetní techniky, která by jí mohla pomoci prolomit prakticky každé dnes používané šifrování. Dokumenty od Edwarda Snowdena odhalují, že do výzkumného programu s názvem Pronikání do zvlášť chráněných objektů bylo investováno 79,7 milionu dolarů.

„Je to zajímavé téma,“ říká Scott Aaronson, počítačový vědec z MIT, který sleduje úsilí o kvantovou výpočetní sílu dobrých osm let. „Ale jak na to tak koukám, nejedná se o žádný nový objev.“

NSA otevřeně sponzoruje výzkum kvantové výpočetní techniky už po dobu deseti let, pomáhala vytvořit Kvantový institut na univerzitě v Marylandu. A téměř před pěti lety předpověděl šéf NSA, Keith Alexander, že přichází éra kvantové výpočetní techniky.

Co říkají dokumenty

Dokumenty, které díky Edwardu Snowdenovi získal Washington Post, zájem NSA o kvantovou výpočetní techniku podporují. Je jasné, že agentura financuje utajovaný výzkum v laboratořích marylandské univerzity. Ale vůbec nevíme, zda je agentura blíže k dokončení kvantového počítače než kdokoliv jiný. Washington Post ve skutečnosti spekuluje, že vlastně asi ani není.

I Christopher Monroe, profesor z univerzity v Marylandu, potvrzuje, že v dokumentech není vlastně vůbec nic zajímavého. Je prý fascinován tím, že někdo z takového nudného dokumentu dokázal udělat takovou senzaci. Může za to podle něj především to, že dokument pochází od Snowdena. Nic nového v něm prozrazeno nebylo, zapojení NSA do kvantové výpočetní techniky bylo dobře známé.

Žádný kvantový počítač nebude

Podle Monroea navíc zůstane kvantová výpočetní technika i nadále světlem ze vzdálené budoucnosti. A to i když ji financuje NSA.

„Tato oblast je stále velmi spekulativní a dokonce ani optimisté nevěří, že by mohla přijít  v příštích 20 letech.“

Celý rozruch okolo dané záležitosti je tak zřejmě  naprosto zbytečný.

Zdroje: Wired, Washington post, obrázek: urbantimes

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru