Dnes vyšlo 15 článků

Nový satelit by mohl vysílat internet rychlostí 1Tbps

Otázka zajištění přístupu k internetu v odlehlých částí světa už nás trápí docela dlouho. Tradiční způsoby připojení by tam byly příliš drahé, a tak se vymýšlí neuvěřitelné věci. Google zkoušel své balony z projektu Loon, teď tahá za provaz společnost ViaSat.

ViaSat se spojila s Boeingem a společně vyvíjí družici s názvem ViaSat-3, která by měla zvládnout přenášet terabit za sekundu. Jenže celé to ještě bude nějakou chvíli trvat. Ve vývoji je teprve verze ViaSat-2, která by se měla dostat na oběžnou dráhu během příštích pár měsíců. Společnost každopádně odhaduje, že by do budoucna mohlo po celém světě takhle kroužit zhruba 400 komerčních satelitů poskytujících internet.

satellite

ViaSat-2

1 TBps je jen lákadlo

Rychlost 1Tbps je neuvěřitelná, ale pravda je taková, že rychlost na zemi bude o něco nižší. Podle ViaSat to bude asi 100Mbps, což je stále docela dost. Navíc bude satelit určený hlavně lidem, kteří v současnou dobu nemají vůbec žádné připojení, takže si na 100Mbps určitě stěžovat nebudou.

Jenže satelitní internet má svá omezení vyplývající z vyšší latence. Real-time aplikace jako video chat nebudou ani přes obrovskou rychlost možné.

Práce na dvou ViSat-3 satelitech už probíhají a do světa by měly být vypuštěny do konce roku 2019.

Komentáře

Nahoru