Dnes vyšlo 1 článků

Nový operační systém? Co dělat po jeho instalaci a jak to všechno nezkazit?

Nový operační systém? Co dělat po jeho instalaci a jak to všechno nezkazit?

Ať už instalujete operační systém na zbrusu nový počítač, nebo jenom máte v plánu přeinstalovat starý, vždy je třeba po samotné instalaci udělat ještě několik věcí, které není dobré nechat na později. V tomto článku si probereme ty nejdůležitější úkony.

Kontrola ovladačů

Jelikož každá součást počítače potřebuje nějaký software, který ho ovládá, je to první místo, na které byste se měli zaměřit. Vašim hlavním cílem by zde mělo být zkontrolování ovladačů – jestli operační systém úspěšně přiřadil a nainstaloval ovladače sám, nebo se na některých zadrhl, ty je třeba doinstalovat manuálně. Budeme hovořit především o OS Windows, tam jsou podrobné informace o ovladačích ve správci zařízení. Pokud nám u něčeho hlásí problém, je nejlepším řešením ovladač nainstalovat dodatečně.


Zdroj: pcsupport.com

Ovladače jednotlivých zařízení se dají nainstalovat dvěma způsoby. Buď si sami zjistíte, jaký software je třeba nainstalovat, a ovladač si seženete třeba na internetu, nebo existují programy, které tuto práci udělají za vás. Nicméně tyto programy bývají často placené a je velký problém sehnat nějaký, který vám tuto činnost udělá zdarma.

Dodatečné programy

Pokud na systém, který používáte, existují oficiální service packy, stáhněte a nainstalujte si je. Obsahují spoustu vylepšení a oprav, díky kterým se leckdy vyhnete nepříjemné situaci. Pokud máte úplně novou instalaci bez dalších věcí, nyní je čas nainstalovat programy, které na svém počítači chcete mít (nezapomeňte na bezpečnostní programy).

A vypnout zbytečnosti…

Systémy Windows ve svém základě nabízejí spoustu služeb a s největší pravděpodobností je nebudete používat všechny. Proto je dobrý nápad některé přebytečné a zbytečné služby vypnout a ušetřit tak trochu paměti. Jak to tedy udělat? Existují dva způsoby. U toho prvního se přes nabídku start dostanete na položku spustit a zde zadáte „msconfig“. Ukáže se vám seznam služeb, z nichž je některé možno deaktivovat. Nebo přes ovládací panely do nástrojů pro správu a tam se nachází ikona služby. Vyskočí vám poněkud jiný seznam, který ale většinou obsahuje to stejné, co předchozí. Ale pozor, před jakoukoliv deaktivací služby si najděte, co vlastně daná služba dělá, ať nejste poté nepříjemně překvapeni.

Zdroj: askvg.com

To by byly základní věci, které by měly následovat po instalaci. Všechno ostatní je už individuální věc daného uživatele.

A co vy? Už jste přeinstalovávali systém? Jak poté postupujete?

Komentáře

Nahoru