Dnes vyšlo 15 článků

Nový objev vědců: V DNA je ukrytý druhý kód života!

Vědcům se podařilo odhalit doposud utajený kód nacházející se v lidské DNA. Tento kód obsahuje přesně dané instrukce, které nesou informace o kontrole genů. Převratný objev je tak možné využít k diagnostice různých chorob, a tím pádem k jejich úspěšné léčbě. Medicína by díky tomuto objevu mohla postoupit zase o krok dopředu…
dna

Doposud byl znám jen jeden genetický kód

Za posledních 40 let, které uplynuly od doby, kdy byl vůbec objeven genetický kód, byli vědci přesvědčení o tom, že DNA obsahuje pouze informaci o vytváření proteinů. Výzkumný tým pod vedením Johna Stamatoyannopoulose odhaluje, že zápis genetického kódu je uveden ve dvou na sobě nezávislých jazycích. Sám Stamatoyannopoulos konstatoval, že zatím známe pravdu o genetice jen z poloviny.

Nově objevený druhý jazyk

Druhý jazyk v sobě ukrývá instrukce, jakým způsobem jsou geny kontrolovány. Odhalení dvojího zápisu bylo pro vědce velmi náročné především z toho hlediska, že se oba zápisy překrývají. Výzkum je součástí projektu zvaného Encode. V angličtině je dohádatelný pod názvem Encyclopedia of DNA Elements Project. Studie byla vydána i ve světoznámém časopisu Science.

Pojem genetický kód

Jen pro představu o tom, co se již vědělo. Každý genetický kód je složen z celkem 64 kodonů, přičemž jeden kodon obsahuje celkem 3 nukleotidy.
Momentálně došlo i k pojmenování základní jednotky nové formy kódování. Tou se stal duon.

Jaké jsou další závěry výzkumu

Z celého výzkumu plyne v každém případě i závěr, že nemoci mohou mít původ nejen v narušení vzniku některého z proteinů, ale také v kontrole genů. Často se může jednat o kombinaci obou zmiňovaných příčin.
Právě proto je stejné onemocnění u někoho léčitelné a někomu naopak předepsané medikamenty nezabírají vůbec.
Zapotřebí je ještě zapracovat na speciální přesné diagnostice na základě genových dispozici lidí.

Zdroj: https://mashable.com/2013/06/13/supreme-court-dna-patents/

Zkušený učitel na základní škole, který se zajímá o vše možné i nemožné. Copywriter orientující se na různou tematiku. Spoluvlastník úspěšného webu www.inzahrada.cz a majitel webů www.nasdum.eu,www.nasezahrada.com,www.filmyprokazdeho.eu a dalších. Svými texty snad nikoho neunudím a budou se líbit...

Komentáře

Nahoru