Nový neviditelný plášť: zakryje člověka i satelit

Nový neviditelný plášť: zakryje člověka i satelit

V posledním desetiletí se různé pláště i obleky, které by učinily svého majitele neviditelným, dostaly do popředí zájmu v odborných kruzích i mezi laiky. Kdo by netoužil se nepozorován vytratit z místa, kde se mu zrovna stal nějaký ten trapas? Ale jak takový neviditelný plášť vyrobit?

Věci uvažují o dvou hlavních směrech vývoje neviditelných plášťů. Prvním z nich je obor transformační optiky, případně způsob, jak ohnout světlo kolem určitého místa, takže by se pozorovateli jevilo tak, že tam není. Druhou cestou jsou tzv. metamateriály – syntetické substance s optickými vlastnostmi, které se v přírodě nevyskytují a které by mohly napomoci dosažení tohoto cíle.

Nároky na plášť jsou vysoké: schovat člověka na všech frekvencích a ve všech směrech

Jedním z cílů v této oblasti je vytvořit neviditelný plášť ve stylu Harryho Pottera, který by byl schopen skrýt lidskou postavu pro všechny světelné frekvence, ve všech směrech. Ideálně by mělo být možné tuto technologii rozšířit tak, aby byla schopná skrýt malé i největší předměty, včetně třeba satelitů.

Dosažení všech těchto cílů v rámci jednoho zařízení je zatím zcela nemožné. Buď je možné skrýt objekt pouze na jediné vlnové frekvenci, nebo lze zneviditelnit pouze drobné předměty – sice na více frekvencích, ale jen pro určité úhly pohledu.

Pátého června tohoto roku John Howell z Univerzity Rochester v New Yorku společně s Benjaminem Howellem předvedli, jak lze jednoduše vyrobit plášť, který by zakryl menší i velké předměty v celém optickém spektru. Jedno z jejich zařízení je dost velké na to, aby zakrylo člověka.

V jednoduchosti je síla

Nápad je až šokujícím způsobem jednoduchý. Místo využívání hypotetických metamateriálů se oba Howellové zkrátka rozhodli vybavit neviditelný plášť soustavou čoček a zrcadel. Soustava směruje světlo kolem oblasti, kterou chcete skrýt před diváky.

Tento neviditelný plášť je díky použité technologii velmi jednoduchý na výrobu a navíc je možné vytvořit plášť jakýchkoliv rozměrů. Výsledky prvních testů jsou ohromující. Plášť  může bez problémů skrýt objekty velikosti dětské hračky v celém optickém spektru.

Kdo by chtěl skrýt satelit?

Může skrýt i člověka, ačkoliv se nejedná o tak dokonalé krytí, jaké známe z Harryho Pottera. Plášť má jedinou nevýhodu – funguje pouze při pohledu zepředu. Pohled z jiného směru skrytý předmět ihned odhalí.

Přesto se jedná o velice užitečný a žádaný vynález – může být využit třeba právě pro skrývání satelitů na orbitu. Není těžké si představit organizaci, která podobný plášť neviditelnosti pro své satelity ocení…

Zdroj: https://mashable.com/2013/06/06/human-scale-invisibility-cloak-unveiled/

Zdroj obrázku: https://mashable.com/2013/06/06/human-scale-invisibility-cloak-unveiled/

Jsem studentka speciální pedagogiky s velkým zájmem o vše nové a neznámé. Svět IT je pro mě stále velkým dobrodružstvím a nekonečným zdrojem zajímavých poznatků a informací, o které se s vámi prostřednictvím Objevit.cz budu dělit.

Komentáře

Nahoru