Nový model od NASA bude přenášet data 100krát rychleji než rádiové signály

NASA pracuje na prvním modemu, který bude využívat technologii na bázi světla. Tato technologie umožní výrazně rychlejší komunikaci mezi kosmickou lodí a stanici umístěnou na Zemi.

Přístroj by měl být otestován na palubě Mezinárodní vesmírné stanice už v roce 2020 a to v rámci projektu s názvem Communications Relay Demonstration (LCRD). Tento laserový systém by měl podle společnosti NASA výrazně předběhnout dnešní rádio frekvenční komunikaci.

Rekordního přenosu dosáhla NASA už v roce 2013

Ovšem toto není první experiment, v roce 2013 dosáhla NASA rekordní rychlosti stahování a odesílání z a na lunární orbit – 622 Mb/s a to s přístrojem Lunar Atosphere and Dust Environment Explorer (LADEE).

acd13-0101-012_2

Lunar Atmosphere and Dust Environment Explorer

Veškeré funkce budou umístěny v jednom mikročipu

Nové zařízení by mělo nést označení Integrated LCRD LEO (Low-Eath ORbit) User Modem and Amplifier, zkráceně ILLUMA. Toto zařízení by mělo být velké jako mobilní telefon a veškeré funkce by měly být umístěny v jednom mikročipu, což znamená, že bude několikanásobně menší než optické přijímače s optickými vlákny, které se používají v kosmických lodích dnes.

Integrovaná fotonika je jako integrovaný obvod, s výjimkou, že používá světlo místo elektronů na vykonávání celé řady optických funkcí,“ uvedl Don Cornwell, ředitel komunikační a navigační divize společnosti NASA.

nasa-develops-integrated-photonics-modem-for-international-space-station

Integrated LCRD LEO (Low-Earth Orbit) User Modem and Amplifier

Pokud se tato metoda osvědčí, bude se využívat ve všech odvětvích

Nová funkcionalita nebude výhodnou jen pro společnost NASA. Pokud se vše podaří, tak, jak mnoho lidí očekává, mohla by se tato technologie použít úplně ve všem – od lékařského využití až po datové centra používané internetovými společnostmi.

Je jasné, že naše strategie využít fotonické integrované obvody povede k revoluci ve vesmírné komunikaci, ale i ve vědeckých přístrojích. To, co chceme udělat je to, že chceme zabezpečit rychlejší výměnu dat pro vědeckou obec… Google, Facebook, všichni se začínají zajímat o tuto technologii. Pokud bude integrovaná fotonika nákladově efektivnější než optické vlákna, bude využitá. Vše k tomu směřuje,“ uvedl Mike Krainak.

Zdroj: Startitup

Komentáře

Nahoru