Dnes vyšlo 15 článků

Nový izraelský kanál chce vysílat do celého světa

Nový izraelský kanál chce vysílat do celého světa

Minulý měsíc začal od izraelského pobřeží Středozemního moře vysílat nový kanál i24 News. Zatím je dostupný ve třech jazycích a hebrejština mezi nimi není. Tenhle kanál má totiž cílit na jiné než domácí publikum. Tým i24 News má vysoké ambice: chce se prosadit ve světě.

Ne, není to omyl. i24 News se ve vysílání v angličtině, arabštině a francouzštině (tou mluví zhruba půl milionu Židů žijících ve Francii a v částech Blízkého východu) snaží poskytnout alternativu k takovým zpravodajským kanálům jako je CNN nebo BBC.

Peter Melloul, bývalý francouzský diplomat, který je nyní generálním ředitelem společnost, vysvětlil, že doufá, že diváci uvidí, jak pokryjí 70% mezinárodních novinek a pokud se jim to povede, pokryjí i izraelské zprávy.

i24 News by měl být konkurenčním kanálem pro Al-Džazíru, která minulý týden začala vysílat i ve Spojených státech. Když BBC opustila arabštinu, byla zde jasná díra pro dobrý zpravodajský kanál v tomto jazyce. Místo se snažila zaplnit právě Al-Džazíra. Ale i24 News se jí nebojí. A nebojí se ani dalších konkurentů.  BBC, CNN, Sky News, MSNBC, Fox News a další, ti všichni poskytují čtyřiadvacetihodinové denní zpravodajské služby.

i24 News si může získat významný podíl na trhu i se svým vysoce kvalitním programem. Al-Džazíra si vybudovala pověst pro svůj vysoce kvalitní obsah – a to zejména pokud jde o pokrytí událostí na Blízkém východě a v dalších oblastech, kam se ostatní zpravodajské agentury dostanou jen obtížně. Tohle by mohlo být silnou pomocí i pro i24 News. Budou moci přinášet i novinky z kontroverzních událostí, které se dějí v Izraeli a jinde na východě.

„Samozřejmě tu máme rozdílné názory. Ale to je právě to, co je zajímavé na téhle zemi a na této stanici. „

Stanice je financována ze soukromých peněz a je zcela nezávislá na izraelské vládě, proto si může dovolit udržovat nezávislý postoj. Tomu přispívá i 250 zaměstnanců z různých zemí. V budově v historickém centru Jaffy, jednoho z nejstarších přístavů světa, se mísí hebrejština s arabštinou a angličtina s francouzštinou.

Interiér moderní budovy vystavěné během půl roku, v niž pracuje mezinárodní tým.

Interiér moderní budovy vystavěné během půl roku, v niž pracuje mezinárodní tým.

Vysílat se začalo bleskově rychle – už půl roku po zahájení stavby studia. Měsíc po zahájení vysílá kanál po celém Blízkém východě, Africe a skoro celé Asii. Od začátku příštího roku se chystá prorazit v USA. Klíčovou by ale měla být Evropa, tam prý není izraelský hlas téměř vůbec slyšet.

Je ještě příliš brzo na to říci, jak i24 News skončí. V tuto chvíli má před sebou jediný velký úkol: chce zajistit konzistentní a vysoce kvalitní zpravodajství. To nebude mít nic společného s Izraelem, Palestinou nebo čímkoliv jiným kromě novinářské integrity. Už na podzim čísla ukážou, jestli se jim to povedlo.

Zdroje: Policymac, Tablet Mag

Komentáře

Nahoru