Nový font „Dyslexie“ má pomoci dyslektikům lépe číst

Nový font „Dyslexie“ má pomoci dyslektikům lépe číst

Holandský autor vymyslel nový font, který by měli lidem s dyslexií pomoci číst tím, že pro ně bude těžší takto upravená písmenka zaměňovat, otáčet nebo vidět zrcadlově obráceně, což jsou nejčastější problémy, které dyslektikům čtení znemožňují.

Autor fontu, Christian Boer, je grafik a sám trpí dyslexií. Jeho práce je o to hodnotnější, že sám problémům dyslektiků rozumí a font rovnou odzkoušel sám na sobě. Font pracuje na principu zvýraznění některých písmen, jako je „d“ a „b“, která dyslektici nejčastěji zaměňují.

Autor nový font vytvořil jako součást své diplomové práce a ověřil výrazný pokles čtenářských chyb u dyslektiků při používání tohoto fontu v porovnání s fontem Arial. Většina fontů, které jsou používány, se snaží o estetický vzhled, font Dyslexia je proti tomu zaměřen na snadnou čitelnost. K jeho vývoji Boer využil i své dyslektické spolužáky. Jak font vypadá při použití v textu si můžete prohlédnout zde v pdf:

Nový font Dyslexie

Boer již představil nový font v angličtině pro americké uživatele a poskytl jej k zakoupení online.

Zdroj: https://www.scientificamerican.com/article.cfm?id=new-font-helps-dyslexics-read

Jsem studentka speciální pedagogiky s velkým zájmem o vše nové a neznámé. Svět IT je pro mě stále velkým dobrodružstvím a nekonečným zdrojem zajímavých poznatků a informací, o které se s vámi prostřednictvím Objevit.cz budu dělit.

Komentáře

Nahoru