Nový enkodér Googlu sníží velikost JPEG souboru o 35 %

Menší velikost obrázkových souborů potěší třeba na webu, kde máte celou galerii. Řešení od Googlu by vám v takovém případě mohlo pomoci. Vynalezli totiž algoritmus, který sníží velikost JPEG o 35 % více než jiné metody.

Říká se mu Guetzli a Google ho uvolnil jako open-source. Ke stažení a implementování do vlastních projektů je na GitHubu.

Jak zmenšuje velikost obrázku?

Google využívá barevnou transformaci, diskrétní kosinovou transformaci a kvantizaci. Ve zkratce jde prostě o použití toho, jak člověk vizuálně vnímá výsledný obrázek. Lidskému oku je prostě potřeba podstrčit obrázek, který hezky vypadá, oko nepozná, jestli je kvalitnější či nikoliv. Při testech dokonce lidé často označili za přirozenější snímky vytvořené enkodérem Guetzli, ačkoli byly menší.

image01

Nekomprimovaný originál (vlevo), libjpeg (uprostřed) a Guetzli (vpravo)

Menším problémem je delší doba komprese, jinak by se žádné potíže vyskytnout neměly. V minulosti se objevilo pár formátů (např. FLIF a BPG), které chtěly JPEG nahradit, ale žádný z nich se nerozšířil, protože na JPEG jsou všichni zvyklí a podporuje ho spousta softwaru. Když se použije jen nový JPEG enkodér Guetzli, tato komplikace zmizí.

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru