Proč se bude nový Android jmenovat KitKat?

Proč se bude nový Android jmenovat KitKat?

Další verze Androidu, který se specializuje na pojmenovávání svých verzí podle různých sladkostí, se bude jmenovat KitKat. Je fakt, že se samozřejmě objevily řeči o tom, kolik za to asi Nestlé Googlu platí.

Původně už bylo téměř jisté, že další verze Androidu se bude jmenovat Key Lime Pie. V podstatě se jen čekalo na to, až to Google potvrdí. A ono nic. Google překvapil a představil úplně jiný název.

Rozhodnutí pojmenovat software jménem čokoládové tyčinky od Nestlé je pro švýcarského výrobce potravin a nápojů vnímáno jako výborný marketingový tah. Nicméně Google řekl BBC, že to on s tím nápadem přišel a že žádná strana té druhé rozhodně nic neplatí.

„Není to druh dohody, při které si měníme peníze,“ řekl BBC ředitel globálních partnerství Androidu John Lagerling.

Řekl také, že místo toho bylo myšlenkou názvu udělat něco „zábavného a nečekaného“. Nicméně jeden expert na značky varoval, že by takové řešení mohlo přinést potenciální úskalí.

„Pokud se jedna značka spojí s druhou, budou spolu nevyhnutelně spojeny ať už v dobrém nebo špatném,“ řekl Simon Myers. „Když má jedna značka nebo firma nějakou pověst, je naivní si myslet, že nebude ovlivněna i hodnota a dobré jméno druhé značky.“

Nestlé čelilo v minulosti kritice za prosazování sušeného kojeneckého mléka v rozvojovém světě. V USA se například nedávno vyrojil i případ, kdy řada jeho výrobků představovala riziko v podobě salmonely.

Ovšem abychom jen nekritizovali. Mnoho spotřebitelů na trzích po celém světě moc dobře ví, co je to KitKat a bude mít ze spojení právě s touto sladkostí jistě dobrý pocit. Risk je jen v tom, že pokud by u jedné společnosti od teď došlo k nějakému skandálu, bude to i věc druhé společnosti.

Ale proč tedy KitKat?

Od roku 2009 označuje Google každou verzi Androidu názvem nějaké sladkosti v pořadí podle abecedy.

KitKat obklopený Jelly Bean a Gingerbread.

KitKat obklopený ostatními verzemi.

Předchozí verze se nazývaly Cupcake, Donut, Eclair, Froyo, Gingerbread, Honeycomb, Ice Cream Sandwich a Jelly Bean.

Ačkoliv vývojáři na nadcházející verzi i v interních dokumentech odkazovali jako na KLP, pan Lagerling řekl, že se již koncem loňského roku rozhodli místo toho pro čokoládovou tyčinku.

„Uvědomili jsme si, že jen velmi málo lidí skutečně ví, jak chutná ‚Key lime pie‘,“ vysvětlil. „Jedna ze sladkostí, které máme v naší kuchyni pro případ nočního kódování, je KitKat. A tak někdo řekl: ‚Hej, proč vlastně tu verzi nenazveme KitKat?‘ Ani jsme nevěděli, která společnost toto jméno používá. Ale řekli jsme si, proč ne, a rozhodli jsme se oslovit lidi z Nestlé.“

Google má ve svém sídle již nainstalovanou sochu svého maskota KitKat. Švýcarské firmě se nápad s názvem verze Androidu také líbil.

„Upřímně řečeno, rozhodli jsme se říci, že jdeme do toho, do jedné hodiny,“ uvedl Patrice Bula, marketingová šéfka Nestlé.

I v Nestlé si jsou vědomi případných rizik. Pan Bula uznává, že je tu potenciální nebezpečí – například pokud by se nový operační systém ukázal jako náchylný na malware. To by prý rozhodně mohlo způsobit škody značce KitKat.

„Můžete desetkrát projít kolem bazénu a zeptat se, jestli je voda studená nebo teplá, nebo tam prostě skočíte,“ vysvětluje Bula, že risk může být zisk.

Tajné setkání

Nestlé na podporu Androidu plánuje vyrobit více než 50 milionů speciálních čokoládových tyčinek jako Android maskotů a dodávat je do obchodů na 19 trzích – například ve Velké Británii, USA, Brazílii, Indii, Japonsku a Rusku.

kats

Limitovaná edice KitKat.

Zástupci obou firem se setkali tváří v tvář na tajné schůzce, která se konala už v únoru na Mobile World Congress v Barceloně. Navzdory rozsahu operace se však podařilo udržet tajemství.

„Udržet tajemství bylo pro strategii společnosti Google rozhodující,“ uznává Bula. „Vůbec nic neuniklo.“

Kroky k zachování momentu překvapení podnikl rovněž tým Androidu.

„Když jsme o tom hovořili s partnery, zůstali jsme u interního názvu Key Lime Pie,“ prozradil Lagerling.

Dál vysvětlil, že přece pokud by prozradili, že se nového Androidu týká nějaké tajemství, lidé by si s tím lámali hlavu a snažili se přijít na to, co to bude. Prý je škoda, že se zejména v dnešní době technologií spousta věcí dostane na veřejnost dříve, než má oficiálně být.

Zdroje: BBC, Google+, Nestlé

Komentáře

Nahoru