Dnes vyšlo 15 článků

Novodobý Matrix pro kuřata

Novodobý Matrix pro kuřata

Britský student architektury André Ford navrhnul kontroverzní řešení pro chov drůbeže. Sám jej nazval Farming the Unconscious (Chov v bezvědomí) a až nápadně připomíná kultovní snímek Matrix, v němž jsou lidé umístěni v podobných rámech, jaká Ford navrhuje pro kuřata. Lidé jsou využíváni jako zdroj energie pro počítačový systém – podobně jako drůbež ve Fordově experimentu.

V Matrixu totiž poskytne počítač lidem luxus jakési virtuální reality, takže lidé ve své mysli dál prožívají – byť naprogramované – životy. Chov slepic a lá André Ford by ale ptákům tuto „laskavost“ nenabídl. Zvířata by neprožívala a necítila vůbec nic. Zde tedy tak nějak podobnost s tímto legendárním filmem končí.

Kuřata nebudou cítit bolest

Ford uvažuje nad tím, že by zbavil kuřata schopnosti cítit bolest tím, že jim zasáhneme do mozkové kůry, která zpracovává podněty z nervové soustavy. Udržoval by je tak v permanentním bezvědomí – dá se říci v tzv. vegetativním stavu. Aby kuřata přibírala rychleji na váze, chce jim Ford stimulovat svaly pomocí elektrických impulzů. Jednoduše, tak jako dostáváte elektrošoky u různých cvičících pásů, které způsobují kontrakci a smršťování svalů, stejně tak má cvičit i drůbež – i když o tom vlastně ani nebude vědět.

Matrix - výživa kuřat v budoucnu

Kuřecí Matrix – takto nějak by měla vypadat novodobá klec pro drůbež
Foto: Andre Ford

Zdá se vám to nehumánní?

Jak sám Ford upozorňuje, už nyní má svět problém s tím zajistit dostatek masa pro stále rostoucí populaci a zároveň udržet onu životní pohodu „porážených“ zvířat (dostatečně velké klece, dostatek prostoru pro každé kuře, odpovídající teplotu, stravu apod.). Ostatně, jak kontroverzní Ford dodává, i velkovýkrmny kuřat mají k ideálním podmínkám k životu daleko. Proč tedy rovnou nevyužít efektivnější a „nehumánní“ produkci drůbeže, když navíc ona drůbež nebude o ničem ani vědět?

Ostatně už tento experiment je na Fordovy poměry relativně mírumilovný. Jelikož ještě nedávno Ford uvažoval o experimentu zahrnujícím „pěstování“ kuřat zcela zbavených hlavy. Svůj prvotní nápad ale přehodnotil do současné „mírumilovnější“ podoby.

Zdroj: https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/brit-navrhl-kureci-matrix-prumyslovy-chov-kurat-v-bezvedomi

Stále ještě mladý a (snad i) krásný psavec píšící na svém blogu Krcmic.cz. Pracoval pro společnosti T-Mobile, SaveMax, Telefonica O2, Brunswick Estates, Accenture, euroAWK a Socialbakers. Založil portál Pravdu.cz. V současnosti vlastní tento web. A pracuje na tom, aby z Objevit.cz udělal další uznávaný a navštěvovaný portál.

Komentáře

  • Diblík

    tak to je hnus, nejsem žádný vegetarián, ale brát zvířeti život úplně to je děs, nemám nic proti zabíjení kuřat když jde o masou ale aby vůbec v podstatě nežili to mi přijde jako ohromná píč**** to samí bych udělal i tomu Pánu co to vymyslel ;-)

    • No když se nad tím zamyslím, není něco podobného prováděno u chovu vajec? Také bereme někomu život tím, že si to vajíčko dáme na snídani se slaninou. A tam nad tím nikdo nekřičí.

Nahoru