Dnes vyšlo 15 článků

Nové, výkonnější antibiotikum objevila umělá inteligence

Nové, výkonnější antibiotikum objevila umělá inteligence

Antibiotikum je jedno z nejpotřebnějších léčiv pro člověka. Umělá inteligence objevila nová typ léčiva, které funguje na principu, odebrání energie bakteriím, tudíž nemají šanci existovat natož se množit. Nové antibiotikum nese název halicin. 

Některé bakterie jsou odolné vůči dosavadnímu antibiotiku. Nové antibiotikum, halicin, je silné a doposud neporazitelné bakterie je schopno zneškodnit. Ovšem zajímavostí je to, že bylo objeveno umělou inteligencí. Lék funguje opačným způsobem než stávající antibakteriální látky. Testy ukázaly, že lék odstranil řadu kmenových bakterií, které jsou nyní proti antibiotikům rezistentní.

“Myslím, že se jedná o jedno z nejsilnějších antibiotik, které bylo dosud objeveno,” dodal James Collins, bioinženýr týmu MIT. “Má pozoruhodnou aktivitu proti široké škále patogenů odolných vůči antibiotikům.”

Při hledání nových antibiotik nejprve vědci vyškolili algoritmus, aby identifikoval druhy molekul ničících bakterie – takových léčiv je 2500. Když algoritmus dokázal molekuly identifikovat, vědci jej nastavili tak, aby rozeznal více než 6000 sloučenin obsažených v dalších lécích. Poté trvalo několik hodin, než algoritmus našel ideální a doposud neobjevenou sloučeninu tvořící nové antibiotikum – halicin. Prozatím provedené testy dokázaly, že halicin dokáže zabít bakterie, které antibiotikum ne. Při hledání nových léků se tým vědců dále obrátil na rozsáhlou digitální databázi s asi 1,5 miliardy sloučenin. Nastavili algoritmus pracující na 107 milionech z nich. O tři dny později program vrátil užší seznam 23 potenciálních antibiotik, z nichž dvě se jeví jako zvláště účinná. Vědci nyní hodlají prohledávat více databází.

Objevování léků je velmi nákladnou a časově náročnou disciplínou. Umělá inteligence by mohla proces značně urychlit.

Zdroj,foto: theguardian.com

Zajímá se o tvůrčí psaní a online marketing. Studuje marketingovou komunikaci. Ve volném čase (kterého moc není) spravuje svůj blog - bezkiki.cz. Její život by nebyl kompletní bez rodiny, přátel, smíchu, hudby a dobrého jídla.

Komentáře

Nahoru