Nové technologie špehování: Žehlička a varná konvice

Že nás všechny špehují po internetu, to už není žádná novinka. Ale víte, že vás někdo může sledovat i v kuchyni přes varnou konvici? Nebo když si žehlíte své spodní prádlo? Tedy aspoň v Číně to asi umí. Rusko totiž obvinilo Čínu ze špehování přes dovážené varné konvice a žehličky.

Čína byla v minulosti již mnohokrát obviněna ze špionáže, ale ruské tvrzení je ojedinělé. Ruské úřady totiž tvrdí, že některé varné konvice a žehličky dovážené z Číny pracují jako špehovací zařízení. Prý pomocí nezabezpečených Wi-Fi sítí v okolí odesílají data domů na čínské servery.

Tisková agentura Rosbalt z Petrohradu minulý týden ohlásila údajně nebezpečnou konvici, která se dostala až do vládních prostor. Místní orgány pak konvici i žehličky z Číny prozkoumaly a zjistily, že asi 20 – 30 výrobků opravdu obsahovalo mikročipy, které „odesílaly data na cizí servery“.

Rusko by si nemělo stěžovat

Čínské úřady ještě na obvinění nereagovaly, ale i v případě, že by se prokázalo určení žehliček a konvic ke špionáži, mělo by být Rusko zticha. Samo je na tom totiž dost podobně. Italský Il Corriere della Sera uvedl, že na ruském summitu, který se konal 20. září, dostala skupina světových lídrů dárkové tašky s gadgety pro odposlouchávání. Předseda Evropské rady, Herman Van Rompuy, nařídil dárkové tašky prohledat a bylo zjištěno, že se tam nachází přístroje „vhodné pro tajnou detekci počítačových dat a mobilních telefonů“.

Sledovací zařízení v žehličkách

Přestože obvinění ohledně špionáže s konvicemi a žehličkami potvrzena nebyla, že Čína často využívá různých sledovacích taktik, je jisté. Podle Akamai Technologies pocházelo 33% všech kybernetických útoků ve 3. čtvrtletí roku 2012 z Číny. Z Ruska to přitom v tom samém čtvrtletí bylo pouze 4,7%.

Zdroje: IB times, The Blaze

Komentáře

Nahoru