Nová technologie za pomoci WiFi signálu odhalí, kdo je v místnosti

Nová technologie za pomoci WiFi signálu odhalí, kdo je v místnosti

WiFi signál. Řekli byste, že díky němu se dá odhalit, kolik lidí je v místě, kde signál je? Ano, je to možné i přes zdi vašeho domova. Zatím tato nová technologie není v provozu běžného užívání, ale na základě výzkumu víme, že to možné je. Pokrytí WiFi signálem je téměř všudepřítomné, což znamená, že nebudeme neviditelní nikde.

WiFi routery vysílají signál, který je schopný prostoupit zdmi, díky tomu se můžeme na WiFi snadno připojit po celém domě. Vědci přišli na způsob, jak pomocí 3D obrazů a hologramů, zjistit počet objektů v místnosti bez toho, abyste do ní vkročili. Na tuto možnost přišel mladý student fyziky na Technické univerzitě Mnichov. Bylo to tématem jeho bakalářské práce.

Jak systém funguje?

Je to jakýsi radar, který přepočítává odrazy WiFi do 3D obrazu. Jedinou podmínkou je, aby byl objekt dostatečně velký a v dosahu signálu. Pomocí antén a vzorců se tak dá zachytit celkový obraz scény. Student Philip Holl se svým profesorem Friedemannem Reinhardem dokázali projekt realizovat. Systém rozpozná každý objekt v místnosti, který je větší, než pár centimetrů. I přes špatnou grafickou stránku, se dá vypozorovat zda se jedná o psa či člověka.

Snímek obrazovky 2018-06-07 v 12.33.51

V budoucnu se může opravdu stát, že budeme nuceni WiFi router vypnout. Už tak nám WiFi a neustálý přístup k internetu velmi narušuje soukromí, toto je jen další krok k odhalení další intimity. Zařízení se může dostat do běžného užívání a nebudeme v bezpečí či anonymitě ani ve svém domově. Technologie by mohla zajímat především záchranné a tajné služby. Každý chytrý nástroj je však špatný v nesprávných rukou.

Zdroj, text/foto: businessinsider.com

Zajímá se o tvůrčí psaní a online marketing. Studuje marketingovou komunikaci. Ve volném čase (kterého moc není) spravuje svůj blog - bezkiki.cz. Její život by nebyl kompletní bez rodiny, přátel, smíchu, hudby a dobrého jídla.

Komentáře

Nahoru