Dnes vyšlo 1 článků

Nová studie ukazuje, že většina vašich přátel na Facebooku je falešná a ve skutečnosti jim na vás nezáleží

Podle nové studie se většina vašich přátel na Facebooku o vás nestará a pravděpodobně by neměla pochopení pro vaše problémy. Ačkoliv mají uživatelé na Facebooku stovky přátel, pouze průměrně na čtyřech z nich jim skutečně záleží.

Robin Dunbar, profesor evoluční psychologie na Oxfordské univerzitě, provedl studii. Chtěl zjistit, zda mají lidé mezi nespočetným množstvím přátel na Facebooku také ty skutečné přátele. Zjistil velice úzkou korelaci mezi přáteli na sociálních sítích a přáteli, na kterých nám záleží či se kterými pravidelně mluvíme.

facebook-privacy_0

A kolik těch pravých přátel máte na Facebooku vy?

Průměrný člověk v rámci studie měl kolem 150 přátel na Facebooku. Nicméně pouhých 14 přátel z celkového počtu mělo pochopení pro problémy. A průměrný člověk řekl, že pouze 27 % přátel na Facebooku jsou ti praví.

Výše uvedená fakta jsou většinou podobná s přátelstvím v reálném životě. Ačkoliv má člověk na seznamu přátel velké množství předpokládaných přátel, většinou si pouze namýšlí, že mají více blízkých přátel.

„Je zde kognitivní omezení na velikost sociálních sítí, přičemž ani komunikační výhody online médií ho nemohou překonat. V praxi to znamená, že vztahy vyžadují alespoň občasnou face-to-face interakci k jejich udržení,“ napsal profesor Dunbar.

Přátele na Facebooku bychom mohli rozdělit na několik vrstev. Prvních asi pět lidí jsou ti nejbližší. Potom by se vytvářely vrstvy – dalších 15 méně bližších, dalších 50 ještě méně bližších a dalších 150 známých.

Zdroj / Foto: Business Insider

Stále ještě mladý a (snad i) krásný psavec píšící na svém blogu Krcmic.cz. Pracoval pro společnosti T-Mobile, SaveMax, Telefonica O2, Brunswick Estates, Accenture, euroAWK a Socialbakers. Založil portál Pravdu.cz. V současnosti vlastní tento web. A pracuje na tom, aby z Objevit.cz udělal další uznávaný a navštěvovaný portál.

Komentáře

Nahoru