Nová novela zákoníku práce má zajistit flexibilnější rozvržení pracovní doby pro zaměstnance!

Tuto situaci zná mnoho zaměstnanců: přijdou do práce, ale první dvě hodiny nemají co dělat, a naopak těsně před koncem pracovní doby se na ně valí spousta úkolů. Novela zákoníku práce, která má tuto situaci změnit, umožní zaměstnancům sami si určovat rozvržení směn. To má pomoci hlavně v případech, kdy je práce nárazová nebo není důležité, jestli se provede ráno nebo večer.
„Týkat se to bude jen některých pozic a bude záležet na vztahu mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem a jejich vzájemné důvěře,“ uvedla právní expertka Hospodářské komory Kateřina Kozáková. Jako příklady uvedla dvě rozdílné pozice: uklízečku kanceláří, která musí uklidit mezi 18. a 22. hodinou, ale je jedno, kdy přesně tuto práci udělá, a IT specialistu, který většinou pracuje z domova, ale občas musí splnit úkol na pracovišti, přičemž není jasné, jak dlouho to bude trvat.
Ministerstvo práce a sociálních věcí, které úpravu předložilo, zdůrazňuje, že výběr pozic bude vždy záviset na dohodě mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem a na povaze konkrétní práce. „Samorozvrhování bude běžné pro zaměstnance, u kterých je možné určité množství autonomie,“ uvedl Jakub Augusta z tiskového odboru ministerstva. „Zaměstnavatel tedy nepotřebuje, aby zaměstnanci pracovali v přesně stanoveném čase.“
Podle prezidenta Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů ČR Jiřího Horeckého jde o reakci na zpřísnění pravidel u dohod o provedení práce a o pracovní činnosti, kdy firmy musí nově stanovit pracovní dobu s předstihem tří dnů. Horecký upozornil, že v některých případech to není problém, ale jinde je to komplikace, například když výkon práce závisí na počasí. Proto je vhodné, aby si zaměstnanec mohl pracovní dobu rozvrhnout sám.
Augusta také zdůraznil, že nová úprava se bude týkat všech pracovněprávních vztahů, nejen dohod, a bude aplikovatelná jak na zaměstnance na pracovišti, tak na ty pracující z domova. Zaměstnanec a zaměstnavatel uzavřou písemnou dohodu, ve které si sjednají podmínky, za jakých si zaměstnanec bude sám rozvrhovat pracovní dobu. Přitom bude třeba zajistit minimální nepřetržitý denní a týdenní odpočinek a zákonné přestávky v práci. Zaměstnavatel bude stále odpovědný za dodržení těchto minimálních standardů. „Někdy může být praktické sjednat i další omezení, například že zaměstnanec nesmí pracovat v noci nebo o víkendech a svátcích,“ dodal Augusta.
Očekává se, že zaměstnanec bude pravidelně předkládat výkazy, kde bude patrné, jak si rozvrhl pracovní dobu a jak pracoval. Novelu musí ještě schválit vláda a parlament, a měla by začít platit příští rok.
Zdroj foto: www.pexels.com
Komentáře