Dnes vyšlo 15 článků

Nová éra jménem SELFIE

Doba páry, průmyslová revoluce či éra selife.  Rok 2015 žije ve znamení autoportrétů alias selfie. “Selfie boom” nastal s příchodem sociálních sítí. Postupně prosakoval na povrch, až je najednou tady, všude a se všemi. Společně se potopíme trošku hlouběji a zadumáme o čem ta selfie doba vlastně je.

Seznamte se, já jsem SELFIE

Co je selfie? Jedná se o typy fotografií, kdy člověk vyfotí sám sebe, co nejčastěji, prostřednictvím mobilního telefonu, popřípadě pomocí digitálního fotoaparátu. Toť hlavní filozofie natolik skloňovaného slova. A jaký je hlavní účel? Publikace na sociálních sítích a sítích pro sdílení fotografií online, jako jsou Facebook, Instargram, Twitter či Pinterest.

Kdo je strůjcem nové éry?

Pravděpodobně náctiletí uživatelé, respektive uživatelky. Ale ruku na srdce, ať už vzešel nápad z jakékoliv hlavy, byl geniální. Ať je vám 12 let či něco po třicítce, zcela jistě nějakou tu selifie vlastníte. Každý chce jít s dobou. Ovšem oficiálně byl termín „selfie”  rozšířen hlavně fotografem Jimem Krausem v roce 2005. Už ale na začátku roku 2000, ještě když byl Facebook na “houbách”, byly fotografie sebe sama běžné hlavně na MySpace

Historicky selfies existují v nestálé podobě přibližně od prvního uvedení přenosného fotoaparátu Kodak Brownie  v roce 1900. Od tohoto roku  byla pro fotografování využívána zrcadla, kdy byl fotoaparát umístěn na stativ či na blízký objekt. Fotograf zachytil často sám sebe při nastavování fotoaparátu.

 

Kdo nemá selfie jako by nebyl

Každý, kdo vlastní sociální síť, vlastní i selfie. Kdo není majitelem účtu na Facebooku, Instagramu nebo například Twitteru, byl minimálně jednou součástí selfie někoho jiného – partnera, kamaráda, sourozence,..

Kouzlu selfie podlehl dokonce i americký prezident Obama a na pohřbu Nelsona Mandely se „vyblejskl“ spolu s Davidem Cameronem a dánskou premiérkou. I papež František zveřejňuje svá selfie. Pozadu nejsou ani představitelé našeho státu. Místopředseda Senátu Zdeněk Škromach (ČSSD) nevynechá jedinou příležitost k tomu, aby vytvořil vlastní selfie. Přesněji řečeno, v této aktivitě si doslova libuje! Jednu takovou fotografii vytvořil dokonce na půdě bývalého koncentračního tábora Terezín.

 

Obrázky sebe sama jsou natolik populární, že slovo selfie bylo dokonce zvoleno slovem roku, a to nikým méně důležitým než týmem Oxfordského slovníku.

Selfie po 22. hodině

“Obyčejné” selfie často ztrácejí půvabu na kráse a zastupují ho tzv. nahé selfie. Odvážnější “já” fotek sebe sama. Ani celebrity nezůstávají pozadu a pořizují selfie nejrůjznějších částí svého těla. Pozadím počínaje, popředím konče. Fantazii se meze nekladou. Ze světa českého showbyznysu je věrnou zastánkyní nahých selife herečka a sestřička na veterině Kateřina Herčíková, na jejímž Instagramu se můžete opravdu pokochat. Ze světa se hlásí nejčastěji o slovo zadnice Kim Kardashian. Což jistě ocení nejedno mužské a vlastně i ženské oko. Doufejme, že většina naked selfie zůstane u vkusného podání.

Co je selfie tyč

Fenomén doby, to jest selfie tyč. Patent, který mají v masové oblibě lidé z celého světa, údajně vymyslel a následnou lavinu prodejů způsobil Wayne Fromm. Kanaďan prý nápad na tyčku s foťákem dostal tak trošku omylem. Když se v roce 2002 vydal na dovolenou do Itálie spolu se svou dcerou, tak moc toužil po společné fotografii, ale masy kolemjdoucích mu to nedovolovaly.  Po návratu domů, do Toronta, měl na mysli už jen jedinou věc. Jak udělat ze selfie komfortní záležitost za všech okolností. Podle jeho vyjádření to trvalo dlouho, než přišel na správnou délku teleskopické tyče, tak aby byla dostatečně dlouhá, nebyla těžká a zároveň se s  ní pohodlně cestovalo.

V  roce 2005 přišel s patentem na zařízení, které pojmenoval Quick Pod. V této době nebyla selfie mánie ještě ani zdaleka natolik monstrózní, a tak měl problém svůj vynález prosadit. Bohužel celá řada firem přišla na trh s věrnou kopií Quick Podu ve své levnější variantě ve správný okamžik. A tak pan Wayne From ze svého úspěchu příliš netěží.

Selfie tyč s tlačítkem

Co je selfie tyč již víte. Co ale nastane, když je její součástí tlačítko? Díky selfie držáku s tlačítkem dokážete do záběru dostat sebe se svojí rodinou či přáteli.  Jediné, co musíte, je umístit svůj fotoaparát nebo smartphone na držák, udělat pózu, zmáčknout tlačítko a sdílet veškeré vaše zážitky s přáteli. Tlačítko je umístěno na rukojeti držáku , kterým ručně pořídíte snímek. Nemusíte tedy v telefonu nebo fotoaparátu nastavovat samospoušť. Super vychytávka, co říkáte?

 

Jak funguje selfie tyč

Jedná se o teleskopickou tyč, která umožňuje vlastní prodloužení až na 1 metrzakončená držákem pro mobilní telefon a závitem pro kompaktní fotoaparát. Není tedy nic jednoduššího, než vložit mobil do držáku a získat tak díky tomu podstatně širší záběr, který dovolí zachytit na snímku nejenom vás, ale také okolí ve kterém se nacházíte či vaše přátele a rodinu při společném snímku.

Na selfie držák můžete namontovat  GoPro kameru a zachytit své já při běhu či jakékoli jiné sportovní aktivitě, lze na něj umístit i kompaktní fotoaparát, který umožní záběry z nezvyklých úhlů a pohledů, či do něj vsadit mobilní telefon  a na displeji kontrolovat scénu ještě před vyfocením.

 

Kde si selfie tyč pořídit?

Ať už zadáte do jakéhokoliv vyhledávače výraz “selfie tyč” naleznete četné množství nabídek, kde se dá tento trend zakoupit. Například internetový obchod Alza.cz nabízí selfie tyče od 249,-. Heuréka vám ukáže kudy tudy.  Nejlevnější selfie držák je možné pořídit od 149,- . Jedná se tedy o poměrně levnou investici, se kterou si v budoucnu užijete hodně legrace.

 

Buďte in a foťte selfie!

 

 

Zdroj:lidovkyvlastawikipedialidovky, datarteverydayfeminismi.ndtvimgmediamobilenetselfieobchodblesk

 

Jmenuji se Radka a vyznačuji se tím, že ráda píši. Druhým rokem mám vlastním blog, kde se snažím psát poznatky ze svého života ironickou formou. Kromě psaní jsem instruktorka jógy, knihomol, milovník zvířat - hlavně psů a věčný snílek.

Komentáře

Nahoru