Dnes vyšlo 1 článků

Nová 3D tiskárna dokáže vytisknout lidské části, které lze transplantovat

Věda a technologie jdou stále kupředu, vědci nově přišli s 3D tiskárnou, která dokáže vytisknout různé stabilní části lidského těla, které lze transplantovat. Že by to byla dobrá zpráva pro budoucí generace?

Po dlouhém výzkumu se americkým vědcům konečně podařilo vytvořit pokročilou 3D tiskárnu, která je schopna za použití speciálního biomateriálu vytvořit funkční části lidského těla, kostí a svalstva. Tyto vytisknuté části by měli vydržet také transplantaci, což je rozhodně dobrá zpráva.

Tato speciální 3D tiskárna představuje obrovský krok vpřed a to nejen pro zdravotnictví.

sn-ear

Tiskárna funguje stejně jako ostatní 3D tiskárny

Tato speciální biotiskárna funguje jako všechny 3D tiskárny. Před tím, než je zahájena realizace tisku, je potřeba vytvořit digitální 3D model konkrétního orgánu. Na základě tohoto modelu pak bude tiskárna při tvorbě jednotlivých vrstev koordinovat svou činnost.

Takže pokud byste například  během autonehody přišli o ruku nebo jinou část vašeho těla, během několika dní by vám prostřednictvím této biotiskárny vytiskli a transplantovali chybějící část.

„Představujeme integrovanou tkaninově-orgánovou tiskárnu (ITOP), která dokáže vyrábět stabilní tkaninové konstrukce v lidské velikosti a v jakémkoliv tvaru. Výsledek tohoto výzkumu nás přiblíží k realitě, kde se budou 3D tiskárny používat na opravu chyb, přičemž bude využívána pacientova vlastní tkáň,“ uvedl Dr. Anthony Atala z Wake Forest School of Medicine.

hhkx9abaduzjdigrok1c

Předchozí biotiskárny měly jeden jediný problém a to ten, že neměli potřebnou technologickou výbavou, což výrazně omezovalo jejich možnosti. Tato nová 3D biotiskárna má vše potřebné, proto dokáže tisknout takové cévy, které jsou dostatečné malé na to, aby mohly buňky zásobovat krví.

„Buňky nemohou prostě přežít bez dodávek krevních cév menších než 200 mikronů. Je to maximální velikost. A to neplatí jen pro tisk, je to prostě příroda,“ prozradil Gizmodo Dr. Atala. 

tbz3qhnjeec0zr7qj9ea

Zdroj: Sciencealert

Komentáře

Nahoru