Norton 360: bezpečnostní balík pro každého

Norton 360: bezpečnostní balík pro každého

Také si pod pojmem antivir představíte ty typické otravné programy, co nikdy nic nevyřeší? Jestli ano, pak doufám, že se mi vás povede přesvědčit, abyste zkusili Norton 360. Je jiný. Opravdu!

Ještě než úplně začneme, stálo by za zmínku říci, že on to vlastně není jen antivir (=program co chrání počítač před napadnutí virem), ale celý bezpečnostní pack. Nalezneme v něm vše od již řečeného antiviru až po zálohování důležitých dat do cloudu (cloud, česky mrak, lze ho také charakterizovat jako poskytování služeb či programů uložených na serverech na Internetu s tím, že uživatelé k nim mohou přistupovat odkudkoliv).

Instalace

Jak musíme začít, když chceme spustit onen Norton 360? Ano, jeho instalací. Abychom pak takový program mohli nainstalovat, musíme mít na úložišti dat jeho instalační balík. Ten, který budeme potřebovat, lze stáhnout webové stránky cz.norton.com v třicetidenní verzi zdarma. Je skvělé, že Norton nenabízí dema, ale rovnou plné verze, jen s časovým omezením. Instalace probíhá jednoduše: spustíte instalační balík, musíte souhlasit s licenční smlouvou a pak už jde vše samo. Celková instalace pak trvá kolem pěti minut, což není moc.

instalaceprubeh instalace nortonukonec instalace - norton 360

Hlavní Panel, přehlednost

Po dokončení instalace a spuštění Nortonu na nás vyskočí pár oken vyzývajíci vás k registrací Nortonu 360, sž se nakonec proklikáte až do hlavního panelu, jenž je v menu označován jako „Domů“.

hlavnipanel - norton 360

Panel pak působí velmi jednoduše a urovnaně. Na panelu, jak lze vidět z obrázku, nalezneme čtyři hlavní kategorie: Zabezpečení, Identita, Zálohování a Vyladění. Poté o něco výše se nachází položky všemožného nastavování jako Úloh, Nastavení, Výkon, Zpětná vazba, Účet a Podpora. Po straně pak nalezneme čtyři tlačítka a to: Norton management, Podrobnosti a odkaz na stáhnutí Norton Mobile pro Android. Dalšími taby jsou pak Online Family a Safe Web. Celý panel působí velmi efektně, stroze a jednoduše, takový totiž prostě je.

Rozbor, popis jednotlivých funkcí

Nyní se již koukněme na celý program více do hloubky. Jelikož Norton 360 není jenom antivirem, ale také zároveň programem sloužícím ke správě, zrychlení a k celkovému zabezpečení počítače, bude zde co popisovat.

Zabezpečení
zabezpečení - norton 360

Odkaz na tuto položku uvidíme hned v hlavní sekci. To je ta úplně nalevo. Nabízí zobrazení podrobností, kde můžeme nastavit zapnutí či vypnutí protekce proti virům, spywaru atp., nebo třeba inteligentní brány firewall a ochrany e-mailu. Když vypneme protekci proti virům a Spywaru, Norton nás nebude chránit. Následuje možnost funkce spustit prověřování, která vám dá na výběr mezi rychlou, úplnou a vlastní kontrolou. Rychlá kontrola neprohledá všechny soubory a složky, zatímco úplná vám dokonce pro jistotu i zálohuje data. Možnost aktualizování nabídne to, co byste čekali, tedy zkontrolování aktualizací a popřípadě jejich následné stáhnutí. Správa brány firewall je jednoduchá a praktická. Norton Insight je velmi užitečnou službou, jenž vám ukáže stabilitu, náročnost antiviru na procesor a bezpečnost vašich nainstalovaných aplikací, kupříkladu se můžeme dozvědět, že program Mozilla Firefox je v programu označena jako bezpečná, používá ji hodně uživatelů a mírně náročná na procesor.

norton insigt

Identita
identita

Položka identita je ke zkontrolování ochrany vašich osobních informací. V podpoložkách nalezneme funkce podrobnosti, tedy jestli máme ochranu zaplou, a mnoho funkcí služby Identity Safe, do které si můžeme nahrát uživatelská jména a hesla a pak se k těmto přihlašovacím údajům dostávat  odkudkoliv a kdykoliv díky cloudovému řešení nortonu.

Zálohování
Zálohování - norton360

K možnosti zálohování nemám moc co dodat, protože už z názvu plyne, k čemu položka slouží.

Jsou zde jako vždy podrobnosti zálohování, kde můžeme zapnout/vypnout některé drobnosti.
Správa sad pro zálohování se pyšní jednoduchostí a rozděluje zálohování do 3 jasných sekcí:

zálohovánícokamkdy - norton 360

Co, Kam a Kdy. Celkově jsem byl se zálohováním spokojen. Navíc vám dá Norton 2 GB prostoru v cloudu zdarma. Větší kapacitu si můžete dokoupit. Data si tedy můžete zálohovat na pevný disk, DVD, CD, Blu-ray, nebo právě do cloudu.

Vyladění
vyladění - norton 360

Vyladění umožňuje zrychlit a vyladit běh systému, od zapínání/vypínání programů po spuštění až po optimalizaci disku. Je zde: možnost Zobrazit podrobnosti (s celkovým nastavením ladění), spuštění dané funkce, mazání souborů a Správce spuštění. V podrobnostech můžeme nalézt kdejaké ty možnosti zapnutí/vypnutí, nebo spuštění různých utilit. Optimalizace disku zrychlí disk, mazání souborů pak maže dočasné soubory. Diagnostická zpráva se po rozkliku automaticky vytvoří a zjistí, zda je vše v pořádku.

diagnostická zpráva - norton 360

Správce spuštění vám pak nabídne vypnutí/zapnutí programů Po spuštění, popřípadě se nabízí chytrá možnost některé zpozdit a zbytečně tak nevytěžovat CPU hned při startu Windows.

Úlohy, Nastavení, výkon

Úlohy
Úlohy - norton 360

Co si myslíte, že zde může být? Nějaké nové funkce? Ale kdepak, jen jsou všechny na jednom místě a některé trochu modifikované, ale myslím si, že byste si vystačili se základním menu.
Lze jen spekulovat o tom, jestli tento panel autoři měli, či neměli dělat, když lze tyto funkce nalézt v jednoduchých sekcích. Já osobně jsem ale pro, jelikož je lepší mít vše na jednom místě.

Nastavení
nastavení - norton 360

Když se posuneme dále, do nastavení, objevíme i zde některé nové funkce. Jmenujme například Rodičovský zámek nebo utilitu Moje síť.
Vše je zase přístupnější a jednodušší.

Výkon
výkon - norton 360

K čemu je položka výkon možná tušíte. Je to zase jakási „zkratka“, dostaneme se rychleji k Insightu, aplikacím Po spuštění a dokonce zde máme i grafy využití procesoru, paměti, atp.

 

Zpětná vazba, účet, podpora

Zpětná vazba umožňuje říct autorům, co si o jejich programu myslíte, tato možnost není zahrnuta v aplikaci, a proto vás přesměruje na internetové stránky Nortonu. Po kliknutí na účet se zobrazí možnosti nákupu a nastavení účtu, které vás nasměruje na uživatelský panel na webu výrobce, kde můžete vidět zakoupené/stažené položky, jejich klíče a samotné nastavení účtu.
Podpora pak nabízí další hrátky s účtem či například návod.

Můj názor

V Nortonu osobně vidím kvalitní antivir, co vás (narozdíl od některých) pořád neotravuje. Kontrola moc nesnižuje výkon, takže se na počítači dá v klidu pracovat (např. psát články a dělat do nich screenshoty :D). Nabízí i rozsáhlé možnosti zálohování, antispamu a jiných užitečných funkcí, takže je to vlastně jakýsi „bezpečnostní balík“, ne jen obyčejný antivir + antispam.
Já osobně  bych ho vřele doporučil.

Již delší dobu se soustředí na Informační Technologie, mobilní zařízení, hardware celkově a vůbec všechno, co může studenta zajímat.

Komentáře

Nahoru