Dnes vyšlo 15 článků

Norský ostrov usiluje o zrušení času

Norský ostrov usiluje o zrušení času

Umíte si představit, že by se zrušil čas? Vůbec byste neměli tušení, kolik je hodin, schůzky byste si domlouvali alternativně a zavedli alternativní pracovní docházku. Zkrátka by se zrušil den. Život by rázem dostal nový rozměr. Zmizel by stres, deprese a také nedochvilnost. Toho není námět na nový sci-fi film. Na jednom z norských ostrovů se o tom vážně spekuluje. Dokonce byla na podporu téhle myšlenky sepsána petice.

Co kdyby nebyl čas? A ne ve smyslu, že máte tolik povinností, že nemáte čas. Zkrátka žádný čas, žádné jeho měření. Na malém norském ostrově Sommarøy, se vážně spekuluje o bezčasí. Většina obyvatel by chtěla tzv. časovou svobodu. A proč? Tento požadavek má celkem důvodné opodstatnění. Ostrov se nachází za polárním kruhem a tak tam mají část roku noc a druhou část den. Proto je naprosto normální jít na kávu s přáteli v 15 hodin odpoledne nebo na večírek v 8 ráno.

Obyvatelé žijí opravdu v jiném světě a vážně usilují o tom, aby se nastolila časová svoboda. K této kauze je sepsána petice, kterou podepsalo 300 obyvatel malého ostrova. Organizátor petice se jmenuje Kjell Ove Hveding a je do svého projektu velmi zapálený. Ihned se s ní pochlubil v norské veřejnoprávní stanici NRK.

Možná se vám to může zdát šílené, ale zrušení času je v Sommarøy logické. Ostrov se nachází za polárním kruhem – od listopadu do května je ostrov ve tmě a od konce května do konce července je stále světlo.

Zdroj, foto: telegraph.co.uk

Zajímá se o tvůrčí psaní a online marketing. Studuje marketingovou komunikaci. Ve volném čase (kterého moc není) spravuje svůj blog - bezkiki.cz. Její život by nebyl kompletní bez rodiny, přátel, smíchu, hudby a dobrého jídla.

Komentáře

Nahoru