Dnes vyšlo 15 článků

Norsko je první země, která bude mít jen digitální rádia

Během příštího týdne se Norsko stane první zemí, která vypne vysílače analogového rozhlasového vysílání standardem FM a přejde na digitální rozhlasové vysílání.

Nicméně kritici tvrdí, že tento krok je příliš uspěchaný, protože dva miliony automobilů v zemi jsou vybaveny autorádii nevyužívající digitální vysílání standardem DAB. Dokonce z průzkumu veřejného mínění, který zveřejnil deník Dagbladet, vyplývá, že 66 % obyvatel nesouhlasí s tímto rozhodnutím, 17 % je k tomuto rozhodnutí přikloněno a zbytek respondentů byl nerozhodný.

radio-studio-932266_1280

Zdroj: Pixabay

Vláda své rozhodnutí vysvětluje tím, že digitální DAB+ (případně DAB) umožňuje využívat spektrum výrazně efektivnější jako při analogovém vysílání. A navíc na jednom kanálu o šířce 1,7 MHz je možné vysílat více než desítku stanic.

Norsko chce následovat i Švýcarsko, které se rozhodlo vypnout FM rádia od roku 2020. A dále o tom uvažuje i Velká Británie a Dánsko. Odstavení standardu FM, který byl zaveden v roce 1950, začne v severním městě Bodø dne 11. ledna 2017. Do konce roku 2017 skončí všechny FM vysílače.

Vozidla, která nedisponují rádii s podporou digitálního vysílání, si mohou koupit adaptér k autorádiu, který stojí v přepočtu zhruba 4 500 korun českých.

Zdroj: The Guardian

Stále ještě mladý a (snad i) krásný psavec píšící na svém blogu Krcmic.cz. Pracoval pro společnosti T-Mobile, SaveMax, Telefonica O2, Brunswick Estates, Accenture, euroAWK a Socialbakers. Založil portál Pravdu.cz. V současnosti vlastní tento web. A pracuje na tom, aby z Objevit.cz udělal další uznávaný a navštěvovaný portál.

Komentáře

Nahoru