Noční můra každého teenagera: Učitelé, kteří mohou vypínat telefon na dálku

Dříve se pod lavicí četly časopisy nebo knížky. Dnes se mnoho aktivit zvládá na jednom malém přístroji. Dnešní děti si ve škole chatují, posílají vtipné obrázky, hrají hry nebo mají ve svém chytrém telefonu rovnou taháky. A učitelům v Jižní Koreji právě došla trpělivost. Už nehodlají o pozornost studentů bojovat se smartphony.

Učitelům v jihokorejské provincii Gangwon je teď k dispozici aplikace iSmartKeeper. Několik škol už tam tuhle technologii pro správu mobilních telefonů žáků vyzkoušelo. Mohou pomocí ní zablokovat celý telefon, povolit pouze telefonování nebo jen tísňová volání, či zakázat všechny aplikace s výjimkou některých vzdělávacích nástrojů (třeba elektronických učebnic). A díky GPS, která převezme kontrolu nad mobilem, jakmile žák vstoupí do prostoru školy, se to všechno může dít automaticky.

Jihokorejská vláda si je vědoma stále se zvětšujících možností, které přichází se schopností být neustále online. Komunikační sítě jsou rychlé a dobře dostupné. Nezapomínají ale na to, že děti si s takovým přístupem mohou ke svým zařízením často vyvinout až nezdravý vztah.

Ještě je co vylepšovat

Testování aplikace však nepřineslo pouze pozitivní výsledky. V několika případech selhal systém zjišťování polohy, takže chudáci studenti měli svůj telefon zablokovaný, i když byli již dávno doma. Aplikace je navíc dostupná pouze pro Android (na iOS verzi se snad pracuje) a studenti našli způsob, jak omezení obejít – stačí provést root telefonu, což technicky zdatnější v klidu zvládnou. Školy pro používání softwaru také musí nejdříve získat souhlas rodičů. Těm ale na oplátku mohou nabídnout nástroj, kterým mohou děti podobně omezovat doma.

iSmartKeeper

iSmartKeeper

Školský úřad provincie Gangwon informoval všech svých 677 škol a 600 z nich se rozhodlo systém začít používat. V systému je nyní registrováno 30 000 studentů. Není se čemu divit, za zkoušku to stojí. Učitelé jsou již unavení až doposud běžnou praxí – sbíráním mobilních telefonů na začátku každého dne.

Zdroje: The Verge, Mashable, fotografie: Bloter, Flickr – Elsa Salinas

Komentáře

Nahoru