Dnes vyšlo 1 článků

Nízkoemisní palivo získané z whiskey pohání nákladní vozidla skotského lihovaru

Nízkoemisní palivo získané z whiskey pohání nákladní vozidla skotského lihovaru

Výrobce skotské whisky Glenfiddich zahájil přestavbu svých dodávkových vozidel na nízkoemisní bioplyn. Je vyrobený z odpadních produktů z vlastního procesu destilace whisky v rámci iniciativy udržitelnosti.

Společnost Glenfiddich uvedla, že ve své palírně Dufftown v severovýchodním Skotsku nainstalovala čerpací stanice, které využívají technologii vyvinutou její mateřskou společností William Grant & Sons k přeměně odpadů a zbytků z výroby na plyn typu Ultra-Low Carbon Fuel (ULCF), který produkuje minimální množství uhlíku, oxidu uhličitého a dalších škodlivých emisí.

Stuart Watts, ředitel palírny v rodinném podniku William Grant & Sons, uvedl, že společnost Glenfiddich tradičně prodávala vyhořelá zrna, která zbyla ze sladovnického procesu, a byla použita jako krmivo pro dobytek s vysokým obsahem bílkovin.

Prostřednictvím anaerobního štěpení – kde bakterie rozkládají organické hmoty produkující bioplyn – může lihovar také použít kapalný odpad z procesu k výrobě paliva a případně recyklovat všechny své odpadní produkty.

Palírna, která prodá více než 14 milionů lahví jednosladové whisky ročně, uvedla, že její bioplyn na bázi whisky již pohání tři speciálně upravená nákladní vozidla. Ukázalo se však, že odpadní produkty by mohly být prospěšné i pro životní prostředí. Palírna uvedla, že bioplyn snižuje emise CO2 o více než 95% ve srovnání s naftou a jinými fosilními palivy a snižuje další škodlivé částice a emise skleníkových plynů až o 99%. Kamiony, které Glenfiddich používá, jsou přestavěná vozidla Iveco, která běžně jezdí na zkapalněný zemní plyn.

Zdroj, foto: reuters.com

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru