Nikdy, nikdy nevěřte Facebooku!

Nikdy, nikdy nevěřte Facebooku!

Laura, majitelka blogu Wel-Prepared Mind, se se svými čtenáři podělila o poněkud zarážející zkušenost s Facebookem. Podpora a podobné zkušenosti jejích čtenářů napovídají, že se rozhodně nejedná o ojedinělý případ…

„Přestala jsem svůj facebookový účet používat před dlouhým časem, ale nechtěla jsem smazat svůj účet, protože bych neměla způsob, jak sledovat, co a jakým způsobem Facebook zveřejňuje o mě nebo mým jménem. Proto jsem se rozhodla jen vymazat veškerý obsah mého účtu.

Před více než rokem a půl, 30. ledna 2012, jsem smazala každý jednotlivý post na zdi, který jsem kdy poslala. Ručně. Jeden. Po druhém.

Po více než půl roce čekalo na Facebooku překvapení

Minulý říjen jsem se zalogovala pro kontrolu a byla jsem ohromena zjištěním, že všechny mé vymazané posty byly obnoveny a nacházejí se na mé Timeline, kde je mohou všichni mí přátelé vidět. Zuřila jsem. Hlasitě jsem je proklela na Twitteru. A vymazala jsem, neschovala, vymazala každý můj post na zdi znovu. Ručně. Jeden. Po druhém.

Uživatelka Laura se na internetu dělí o nepřijemnou zkošenost s Facebookem - smazala všechny své příspěvky a fotografie a ty se opět vrátily zpátky, a to hned dvakrát.

Schovat nebo smazat? Ani u jednoho už nemáte jistotu, že vaše posty zmizí z povrchu zemského…

Dnes jsem se přihlásila na Facebook, abych zkontrolovala svůj účet a vsadím se, že víte, co teď přijde.

Všechny mé posty na Zdi byly zpátky, jako bych je nikdy nesmazala! Byla jsem schopná najít všechny své posty až do ledna 2009. Zkoušela jsem jít ještě více do minulosti, ale stránka je tolik pomalá a nic dalšího se mi nenačetlo. Pravděpodobně to tady všechno ještě je. Nejspíš to všechno mají na nějakém pomalejším serveru pro dlouhodobější uchování.

Facebook se chová arogantně a nečestně

Ačkoliv to nepovažuji za jakékoliv odčinění, musím říct, že všechny mé fotky jsou stále smazané – nebo se alespoň alba na mém profilu nezobrazují.

Uživatelka Laura se na internetu dělí o nepřijemnou zkošenost s Facebookem - smazala všechny své příspěvky a fotografie a ty se opět vrátily zpátky, a to hned dvakrát.

Jste si jisti, že chcete smazat příspěvek?

Jsem ohromena necitelnou lhostejností Facebooku vůči svým uživatelům. Nemůžu zkrátka pochopit, že nejsou schopni respektovat mé rozhodnutí smazat všechny příspěvky na mé zdi. To je nehorázné. Uvědomila jsem si, že jsem byla jedním z produktů Facebooku a dokud nesmažu svůj účet, pořád jím budu, ale měla bych mít právo se rozhodnout, že chci něco smazat a taky to udělat. Tak, aby to zůstalo smazané.

Nebudu marnit svým časem na třetí pokus o smazání obsahu. Vše, co jsem zde napsala, mohu zdokumentovat a jsem už unavená z velkého, necitelného robota Facebooku, který chce jen plýtvat mým časem. Nechtěla jsem smazat můj účet, ale zdá se, že Facebook mi nedává jinou možnost. Smazat účet je jedinou cestou, jak odstranit veškerý obsah.

Nebo není? Jestliže Facebook nechápe, co by se mělo stát, když smažete své posty, kdo může říct, že když smažu celý svůj účet, nevrátí se taky zpátky? Zní to bláznivě, ale to obnova smazaných postů taky.

Nejde o obsah, ale o princip

Nejde mi o obsah mých postů. Jde mi o to, že Facebook je nečestný. Snaží se nám nalhat, že můžeme smazat své posty, když nemůžeme. Facebook je všemocný, ve své necitelné robotické logice jej překonává jen Google.  Mohou s mými posty dělat co chtějí, kdy chtějí.

To je důvod, proč už nikdy nebudu užívat Facebook. Proč bych si měla smazat svůj účet. A proč vy byste to měli udělat také.“

Zdroj:  https://wellpreparedmind.wordpress.com/2013/07/01/never-ever-trust-facebook/

Komentáře

 • pojke

  Proc mazat? Lepsi prepsat nesmyslnym textem

  • Dalibor Durčák

   Nesmyslný je hlavně tvůj komentář.
   Status nelze zpětně editovat.

   • Zatím lze editovat jen komentáře, ale snad jim jednou dojde, že by mohli povolit editaci i statusů.. (G+ to umí od začátku).

   • Je to trochu nelogicke, navic nez se k tomu FB dohrabe, tak to bude zase par let.

 • Jan Štol

  Že by se mi posty vracely, to ne. Ale spíš nacházím stále nové a nové (prostě se mi nenačtou všechny). Takže už takhle pár měsíců průběžně promazávám.

Nahoru