Nezjistitelný virus napadá Wi-Fi sítě

Nezjistitelný virus napadá Wi-Fi sítě

Virus, který napadá Wi-Fi sítě, není možné jej zjistit a šíří se podobně jako lidská nákaza. Dokážete si něco takového představit? Naštěstí je to jen dílo výzkumníků z liverpoolské univerzity.

Výzkumníci z University of Liverpool z oboru elektrotechniky a počítačových věd vytvořili první počítačový virus, který se šíří vzduchem jako skutečná nákaza. Chameleon, jak ho nazývají, se může nejlépe rozšiřovat v hustě obydlených oblastech. Jakmile se jednou prostřednictvím přístupového bodu dostane do sítě, rychle se šíří mezi domácnostmi i firmami.

Pokud se vám už tohle nezdá dost zlé, zamyslete se ještě nad jednou věcí. Virus umí detekovat zabezpečení sítí a záměrně si vybírá ty nejméně zabezpečené.

„Wi-Fi připojení jsou díky dobře zdokumentovaným bezpečnostním chybám stálým terče počítačových hackerů,“ vysvětlil Alan Marshall, profesor síťové bezpečnosti. „Předpokládalo se, že není možné vytvořit virus, který by Wi-Fi síť napadl. Nicméně teď se ukázalo, že to možné je a že se může šířit skutečně rychle. Nyní jsme schopni používat získané údaje ke studii, a tak vyvinout novou techniku identifikace každého útoku.“

Jak se vyhne antiviru?

Tým v laboratorních podmínkách simuloval útoky na Belfast a Londýn a zjistil, že se Chameleon vlastně šířil vzduchem a cestoval v rámci Wi-Fi prostřednictvím přístupových bodů. Byl schopen zůstat skrytý, protože současné antivirové programy hledají viry na internetu a v počítačích. Chameleon ale zůstával ve Wi-Fi, pohyboval se kolem přístupových bodů a vyhledával si ty, které nejsou chráněné heslem.

Z velké části se ovšem nemusíte vůbec ničeho bát. Zabezpečené sítě totiž virus účinně blokují. V nebezpečí jste tedy jen na veřejných sítích. Tam je složitější se chránit, ale také to lze.

Zdroje: Cnet, BBC, obrázek: ITproportal

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru