Neziskovka využívá krátké nahrávky ke zviditelnění šikany

Neziskovka využívá krátké nahrávky ke zviditelnění šikany

Jedno ze čtyř dětí ve Spojených státech je obětí šikany (a není důvod věřit, že u nás je situace o něco lepší). Posměch, nadávky i fyzické násilí dělá z jejich každodenní školní docházky bitvu o život a důstojnost. Někteří studenti si do školy nosí zbraně v zoufalé touze ochránit sebe sama. Šikana se navíc s rozvojem sociálních sítí rozšířila i tam a přerostla v kyberšikanu.

Zajímavý nápad, jak bojovat se šikanou přináší americká neziskovka z Los Angeles. Pro svůj projekt se neziskovka Be More Heroic  spojila tento týden s Dubblerem, stránkou, která lidem umožňuje nahrávat vlastní, až šedesátisekundové zvukové nahrávky, zvané dub.

Nahrávku je možné doladit hlasovými filtry, přidat k ní hudbu nebo fotku. Povaha dubů se perfektně hodí pro účely projektu, neboť umožňuje svobodné vyjádření i těm, kdo jsou příliš vystrašení a bojí se odhalení. Dubbler debutoval před pěti měsíci v podobě bezplatné aplikace pro iPhone a iPad. Od té doby se na něm vytvořila členská základna čítající půl milionu lidí.

Do projektu se zapojilo už 15 000 lidí

Do projektu Be More Heroic se zapojily školy po celých USA, a to od škol základních až po univerzity. Sierra Dowdová, spoluzakladatelka neziskovky, říká, že projekt zaujal již 15 000 studentů a učitelů. Díky programu se pořádají studentská shromáždění a školní kluby, kde studenti mohou vytvářet své vlastní projekty a vyjádřit sebe sama.

Nové partnerství se zvolna rozjíždí, přičemž hlavní aktivity jsou načasovány na říjen, měsíc věnovaný boji proti šikaně. Akci bude možné sledovat i pomocí hashtagů #BeMoreHeroic, #SayNoToBullying nebo #PassItOn.

Slyšte můj hlas, říká Dubbler

Neexistuje způsob, jakým by se škola mohla individuálně postarat o každé dítě,“ říká Sierra Dowdová. „S aplikací, jako je tato, budeme schopni dát dohromady lektory, učitele, rodiče a studenty, aby si mohli promluvit o tom, co se děje.“

Motto Dubleru zní „slyš můj hlas“ a podle Dowdové perfektně vystihuje i ducha projektu. Lidé mohou nejen nahrávat své monology, ale také je poslouchat a nechávat hlasové komentáře. Jedna dívka na Dubbler přidala nahrávku, v níž se zmiňuje o úmyslu spáchat sebevraždu. Odpověď okolí byla ohromující – ozvaly se stovky uživatelů, kteří dívce vyjadřovali podporu a účast. Sierra Dowdová říká: „Bylo ohromující vidět ten soucit. Chtěli, aby žila.“

Spoluzakladatelka neziskovky opustila práci v PR, aby mohla měnit svět

Sierra Dowdová se nikdy nestala obětí šikany, nicméně jako mladá dívka pomohla jinému děvčeti uniknout před zneužíváním. O několik let později, v roce 2011, se sběhly dvě zásadní události: její kamarád zemřel po boji s leukémií a od kdysi zneužívané dívky přišla Sieře zpráva, v níž jí děkovala za záchranu života. Sierra Dowdová se posléze rozhodla opustit své zaměstnání v oblasti PR a rozhodla se, že chce dělat něco, co bude pomáhat mladým lidem.

„Neučíme soucitu a respektu a základní zlatá pravidla pro život jsou ta tam. Tak často o současné mladé generaci mluvíme, ale nikdy jí nenasloucháme,“ uzavírá Sierra Dowdová.

Zdroje: https://mashable.com/2013/07/03/bullying/

https://bemoreheroic.org/

Zdroj obrázku: https://mashable.com/2013/07/03/bullying/

Komentáře

Nahoru