Dnes vyšlo 15 článků

Nevyšší pokuta v Evropě: Amazon zaplatí 1,3 miliardy

Nevyšší pokuta v Evropě: Amazon zaplatí 1,3 miliardy

Italský antimonopolní regulátor udělil společnosti Amazon Inc. pokutu ve výši 1,3 miliardy dolarů za poškozování konkurentů tím, že využil své dominance v online nakupování k donucení italských prodejců, aby používali její logistickou službu Fulfillment by Amazon (FBA). Následně italský regulátor také požádal Amazon, aby předložil opravné nediskriminační standardy pro výpisy od prodejců třetích stran, které bude monitorovací správce zkoumat.

Trest je součástí dlouholetého sporu o online antimonopolní záležitosti proti Amazonu a dalším velkým digitálním gigantům v Evropě a zámoří za údajné zneužití své tržní síly k rozdrcení menších konkurentů.

Autorità Garante della Concorrenza e del Mercato (AGCM), italský antimonopolní hlídač, se zabývá především výhodami, které Amazon poskytuje obchodníkům na své platformě, kteří v tomto nedávném verdiktu také platí za využívání jeho logistických služeb. Prodejci FBA mohou na svých produktech používat štítek plnění Prime a účastnit se akcí Amazonu, jako je Prime Day a Black Friday.

Podle dvouleté studie AGCM byl tržní podíl Amazonu na online tržištích v roce 2019 až pětkrát vyšší než u jeho nejbližšího konkurenta a tento rozdíl se za poslední čtyři roky výrazně zvýšil. AGCM také uvedla, že Amazon představoval v roce 2019 více než 70 % celkové hodnoty prodeje zboží obchodníků třetích stran na online tržištích v Itálii.

Pokuta uvalená na Amazon je nyní nejvyšší, jaká kdy byla v Evropě udělena. Italští antimonopolní úředníci minulý měsíc potrestali Amazon a Apple za údajnou spolupráci na omezení dodávek zboží Apple a Beats. Sankce Amazonu však činila pouze 77 milionů dolarů, což je ve srovnání se současným rozsudkem almužna. Obě společnosti však v současnosti případ odhalují

Amazon uvedl, že bude zpochybňovat sankce a opatření stanovená italskými úřady a považuje je za neodůvodněné a nepřiměřené. Pokud první soud potvrdí pokutu a opravné prostředky, Amazon se může odvolat k vyššímu soudu v Itálii. Soud se může potenciálně rozhodnout zmírnit trest nebo upravit nařízená opatření Amazonu.

Zdroj, foto: pulse.ng

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru