Dnes vyšlo 15 článků

Nevyšlo to a potřebujete zlikvidovat firmu?

Nezoufejte, nejste v tom sami. Mnohým podnikatelům se podaří uspět až s druhou nebo třetí firmou. Důležité je přiznat si, že už to dál nemá cenu, přenést se přes neúspěch a poučit se z něj. Chcete-li se bolestivého nezdaru zbavit co nejdříve, nechte likvidaci firmy na odbornících.

Máte-li mladou firmu, jejímž vlastníkem jste pouze vy, není co řešit. Rozhodnout o likvidaci se můžete sami. V opačném případě je nezbytné, aby toto rozhodnutí vzešlo z valné hromady aspoň dvěmi třetinami hlasů, nebo od všech společníků. Společně proberte, zda chcete firmu skutečně zrušit, nebo by postačilo oddlužení společnosti a její následný prodej dále.

Základem je stanovit likvidátora

Došli jste k jednoznačnému rozhodnutí a teď přemýšlíte jak zlikvidovat firmu? Žádné speciální povinnosti na vás nečekají, pokud proces svěříte do rukou zkušenějších. A to se obvykle doporučuje.

Je potřeba si sehnat likvidátora, jímž může být jakákoliv osoba způsobilá být statutárním orgánem (svéprávná, bezúhonná atd.). Samozřejmě to může být i jednatel společnosti, nicméně často si podnikatelé raději najmou někoho externího.

man-2140606_640

Likvidátor se postará o majetek i výmaz z obchodního rejstříku

Likvidátor se stává jednatelem firmy, vytvoří soupis majetku, vypořádá veškeré závazky, podá návrh na zápis toho, že společnost vstoupila do likvidace. Pokud je jemu svěřená společnost v úpadku, zajišťuje i insolvence firem.

Firma je definitivně zlikvidovaná dnem výmazu z obchodního rejstříku. Nepočítejte tedy, že se svého nepovedeného závazku zbavíte během dvou dnů, počítejte spíš několik týdnů. Kdybyste se do toho pustili sami, trvala by likvidace firmy nejspíš ještě déle. Jestliže svěříte nepříjemnou povinnost do rukou odborníků, vše půjde snadněji. Nemyslete si ovšem, že jim firmu předáte, zbavíte se veškeré odpovědnosti a tím to končí. Bude potřeba vaše spolupráce. Více se dozvíte přímo na www.zlikvidovatfirmu.cz.

Foto: Pixabay/Mediamodifier

Komentáře

Nahoru