Dnes vyšlo 15 článků

Nevím jak poslat staré nepotřebné učebnice ze školy na dobírku! Poradí někdo ?

Když skončíte ročník střední školy nebo semestr vysoké školy, nastává problém co s učebnicemi. Jsou 3 varianty řešení

  1. Učebnice si ponechat do závěrečných zkoušek (maturitní, semestrální, bakalářská, diplomová).
  2. Přímý prodej kamarádovi či někomu spolužákovi z nižší studijní úrovně ve škole, u vás doma, někde venku metodou z ruky do ruky (vy knížku on peníze) s platnou cash na ruku v hotovosti
  3. Nejkomplikovanější je vystavení inzerátu na nějakém inzertním serveru a případným zájemcům prodat tzv. na dobírkuPlatba předem na váš účet je pro kupce rizikovější, když vás nezná a přípis finančních prostředků na váš bankovní účet trvá 2 pracovní dny.Sice kupec i tak můžete mít strach, že mu pošlete místo učebnice zmuchlané noviny, ale má možnost si po zaplacení nechat od pošťačky zásilku rozbalit a průběh vlastního rozbalování natáčet na kameru, pro potřeby policejního vyšetřování. Sice pokud bude dobírka na 20 korun tak Vás pošťčka s kamerou asi vyhodí, ale pokud to bude třeba nad 5 tisíc (škoda nad 5 tisíc lze považovat za trestný čin, nejsem právník tak nevím zda za všech okolnost), tak bude s kamerou spíš souhlasit, protože to může zjednodušit vyšetřování a ušetřit vedoucí poště čas. Ne každému se chce kvůli problémovému spoluobčanovi trávit čas na Policii České republiky

Často chodím na různé diskuzní servery a občas mě zaráží jak často lidé neví jak se něco posílá na dobírku a přitom často si na dobírku nechávají posílat věci z e-shopů.

Sice dobírku už pomalu nahrazují jiné formy placení, např. platební karta či osobní odběr a platba na účet, ale pořád je procento dobírkářů dost velké. Pokud zvolíte služby České pošty je postup následující: V budově České pošty si vezmete dva tiskopisy. První s názvem Podací lístek a druhý s názvem Poštovní dobírková poukázka, které existují 2 základní varianty:

Poštovní dobírková poukázka A, kdy Vám pošta po zaplacení dobírky kupcem pošle peníze na váš bankovní účet a Poštovní dobírková poukázka C kde se vyplácí doběrečné v hotovosti na poštovní přepážce.

Návod na přesné vyplnění poštovní peněžní poukázky je na webu české pošty (sjeďte na druhý odstavec který se týká __dobírkové__ poukázky):

Poštovní dobírková poukázka C
Poštovní dobírková poukázka A
Návod na vyplnění podacího lístku jsem bohužel na webu České pošty nenašel 🙁

Vyplnění poštovní dobírkové poukázky C

Ve stručnosti poštovní dobírkovou poukázku C vyplníte následovně:

Částka Kč

Do pole se vyplní částka se sumou, kterou si za učebnice účtujete, ale nezapomeňte přičíst cca 100 až 150 kč poštovné, dle hmotnosti použité pošotovní služby:
Nejlevnější: Doporučené psaní či Doporučený balíček
Dražší: 
Cenný balík
Nejdražší: 
 Balík na poštu či Balík do ruky

Extrém jsou různé pilné,expresní doručování a podobně Česká pošta má i na vebu kalkulátor ceny poštovného Vlevo na tiskopisu Poštovní dobírkové poukázky pod podnadpisem Podací lístek je ještě kolonka slovy, tak je z bezpečnostních důvodu, aby někomu neujela nula či použil desetinou tečku čárku jako nějaký oddělovač.

Adresát dobírkové částky

Napíšete svojí adresu, nejlépe tu co máte v občanském průkazu nebo pasu. Když Vás pošťačka nezastihne doma a hodí jen lístek tak když jdete na poštu předkládáte občanku a když uvidí jinou adresu, může být problém.

Plátce dobírkové částky

je váš kupec, který si učebnice od vás koupil, tam napíšete jeho adresu kam mu to má pošta doručit.

Identifikace platby

Je “pomůcka” pro vás, kde si napíšete např. jakou učebnici jste prodali, aby až vám příjde více poštovních složenek, aby jste v tom měli “jasno a pořádek”, pokud si budete ústřižky zakládat do účetnictví. Až kupec dobírku zaplatí příjde vám do poštovní schránky složenka, viz příslušný odstavec níže v článku.

Poštovní dobírková poukázka A

Už při letmén pohledu je vidět, že poštovní dobírková poukázka A se od varianty C dost liší a vypadá vyplnění komplikovaněji Při použití Ačkovou poštovní dobírkovou poukázkou až kupec zaplatí dostanete peníze na váš bankovní účet.

Číslo bankovního účtu

Vypíšete číslo vašeho bankovního účtu včetně předčíslí, přesný tvar čísla účtu najdete v papírech od vaší banky. Kromě čísla účtu musíte vyplnit ješt kód banky (ten máte často v čísle účtu za lomítkem), dále se můžete s kupcem domluvit na varaiabilním, konstantním a specifickém symbolu, pokud posíláte něčeho moc a nechcete v tom mít bordel a samozřejmě je možné též možné poznamenat účel platby slovy.

Plátce dobírkové částky

Kromě čísla účtu se ještě vyplňuje plátce dobírkové částky, což je váš kupec a

Adresa majitele účtu

to bývá nejčastěji stejná adresa, jakou máte v občanském průkazu.

Podací lístek

Co se týká peněz je na Podacím lístku o proti Počtovní dobírkvé poukázce je terminologie, dle mého názoru složitější.

Dobírka

Opíšete stejnou finanční sumu  jako jste uvedli na Poštovní dobírkové poukázce C nebo A

Udaná cena

Jedná se o “pojištění”, které vám česká pošta vyplatí, kdyby zásilka přišla poškozená či nepřišla vůbec a uplatňovali jste tzv. reklamaci.

Odesilatel / adresát

U Podací lístek se vyplňuje podobně jako na Poštovní dobírkové poukázce, jen je lépe pochopitelnější poštovní terminologie, tedy odesilatel (vy) a adresát (kupec), oproti plátce dobírkové částky a adresátu dobírkové částky. Telefonní číslo a email vyplňujete jen v případě, že si připlatíte avizovací službu.

Vyplacení dobírky

Pošta by měla po zaplacení dobírky vaším kupcem vám do 3 pracovních dnů vhodit složenku do vaší poštovní schránky nebo poslat peníze na váš bankovní účet.

Poštovní dobírková poukázka C

Pošťačka vám hodí do schránky složenku, se kterou si dojdete s Občanským průkazem nebo Cestovním pasem na Českou poštu, kde pošťačka naskenuje čárový kód, vyndáte občanský průkaz nebo pas, opíše si číslo, vy mezi tím podepíšete poukázku vpravo nahoře a vydá vám finanční hotovost, kterou si uklidíte do peněženky a rychle vypadnete, aby vám ostatní spoluobčané nenadávali, že zdržujete frontu. Nelekněte se tiskopis vypadá maličko jinak, ale písmo text je překopírován z vašeho odevzdaného tiskopisu, který jste vyplnili při posílání balíku.

Drb a osobní zkušenost: často mám pocit, že ani nekouká čí občanku má v ruce, tak se může stát že když Vám složenku někdo z poštovní schránky vytáhne a bude vypadat dost podobně jako vy, tak vás může trochu i nedbalost pošťačky připravit o peníze.

Poštovní dobírková poukázka A

Toto nemůžu z vlastní zkušenosti popsat, protože jsem ji nezkoušel.

Komentáře

Nahoru