Dnes vyšlo 15 článků

Neuvěřitelný příběh Elona Muska: Z šikanovaného kluka se stal nejzajímavější muž v technologické oblasti

Elon Musk je generálním ředitelem společností SpaceX a Tesla Motors a spoluzakladatelem společnosti OpenAI. Tento muž je skutečně všude, kde se vyvíjí moderní technologie. Dokonce sám podotkl, že nebude šťastný, dokud nebude planeta Mars kolonizovaná.

Elon Musk se zaměřuje na vývoj vesmírných raket, automobilů na elektrický pohon, slunečních baterií a na výzkum zabijáckých robotů. Nicméně život tohoto muže nebyl vždy snadný. Ve škole byl obětí šikany, ale dopracoval to na generálního ředitele dvou významných firem v oblasti vědy.

Elon Musk se narodil 28. června 1971 v Pretorii v Jižní Africe. Jeho matka Maye Musk, kanadská státní příslušnice, je profesionální dietetička a modelka, která se objevila na krabicích cereálií Special K anebo na obálce časopisu Time. Jeho otec Errol Musk, elektrotechnický inženýr, jednou řekl:

„Elon byl vždy introvert, myslitel. Zatímco jeho vrstevníci chodili na párty, kde pili a mluvili o různých věcech, například o sportech, Elon šel raději do knihovny a četl si knihy.“

V roce 1979 se jeho rodiče rozvedli. Elon se svým mladším bratrem Kmbalem se rozhodli žít se svým otcem.

V roce 1983 dvanáctiletý Elon prodal jednoduchou hru s názvem Blastar počítačovému časopisu za 500 dolarů. Elon kdysi řekl, že to byla vědomostní hra, ale lepší než Flappy Bird.

Přesto, Elon ve škole zažíval muka. Skupina chlapců shodila Elona ze schodů, poté ho bila, dokud neomdlel. Elon skončil v nemocnici. Po absolvování střední školy se Elon přestěhoval do Kanady společně s jeho matkou Maye, jeho sestrou Tosca a jeho bratrem Kimbalem. Další dva roky studoval na Královské univerzitě v Kingstonu v Ontariu.

Ale studium ukončil na Univerzitě v Pensylvánii, odkud si odnesl tituly z ekonomiky a fyziky.

Během studia na Univerzitě v Pensylvánii Elon se svým spolužákem Adeo Ressim pronajímali deseti pokojový studentský dům. To byl první podnikatelský experiment.

Po dokončení studia Elon Musk odcestoval na Stanfordskou univerzitu, kde studoval doktorát. Studium po dvou letech studium odložil a rozhodl se vyzkoušet své štěstí v právě začínajícím rozmachu. Ke studiu na Stanfordské univerzitě už se nevrátil. Se svým bratrem (na obrázku níže) si od otce vzali 28 tisíc dolarů, aby založili startup jménem Zip2, který poskytoval cestovní průvodce po městech časopisům jako New York Times či Chicago Tribune.

Elon Musk kdysi řekl, že doslova žil v kanceláří a sprchoval se na místním YMCA. Vše se vyplatilo, protože startup Zip2 koupila společnost Compaq v hodnotě 341 milionů dolarů v hotovosti a akciích, což Elonovi vydělalo 22 milionů dolarů. V roce 1999 použil 10 milionů z prodeje na založení online bankovní společnosti X.com. O rok později se X.com spojil s Confinity, peněžním startupem, který založil Peter Thiel, čímž vznikla nová společnost s názvem PayPal.

Elon byl jmenován generálním ředitelem společnosti PayPal. Ale netrvalo to dlouho. V říjnu začal mezi spoluzakladateli velký boj. Poté Elon Musk, celoživotní fanoušek sci-fi, dostal bláznivý nápad vyslat myš či rostlinu na Mars. Dokonce se snažil koupit vyřazené rakety, ale musel by za ně zaplatit 8 milionů dolarů či více. Elon si smyslel, že postavil vlastní a levnější raketu.

Takže na začátku roku 2002 Elon založil společnost, která byla známá jako Space Exploration Technologies neboli SpaceX. Jeho cílem bylo vytvořit procesy, které by byly pro vesmírný let desetkrát levnější. Prvními rakety, které vznikly ve společnosti SpaceX, byly Falcon 1 a Falcon 9 (pojmenované podle Star Wars). Hlavním cílem společnosti SpaceX je kolonizovat Mars, ale za dostupnou cenu.

V roce 2004 Elon investoval 70 milionů dolarů do společnosti Tesla Motors. Stal se předsedou představenstva a pomohl vyvinout plně elektrický Tesla Roadster, první automobil společnosti, který byl představen v roce 2006.

Jako by toho nebylo málo, v roce 2006 Elon přišel s nápadem na SolarCity, solární energetickou společnost určenou k boji proti globálnímu oteplování. V roce 2008, kdy nastala finanční krize, Elon investoval 40 milionů dolarů do Tesly a půjčil jí 40 milionů dolarů na její záchranu. Poté byl jmenován generálním ředitelem Tesly. Přestože měl na krku společnosti SpaceX, Tesla a SolarCity, byl na mizině. Rok 2008 popsal jako nejhorší období jeho života. Tesla neustále ztrácela na hodnotě a SpaceX měl potíže s vypuštěním rakety Falcon 1. Do roku 2009 žil jenom díky půjčkám.

V té době se Elon také rozvedl se svou ženou Justin, kanadskou spisovatelskou, se kterou měl šest synů.

Ale právě kolem Vánoc roku 2008 dostal Elon dvě dobré zprávy. SpaceX získal kontrakt ve výši 1,5 miliardy dolarů, přičemž NASA dodávala zásoby do Vesmíru, a Tesla našla více externích investorů. Věci se náhle obrátily k dobrému. V tomto roce se Elon začal scházet s herečkou Talulah Riley. Vzali se v roce 2010 a v roce 2012 se rozvedli. V červenci 2013 se opět vzali a v prosinci 2014 Elon požádal o rozvod, ale nakonec žádost stáhl. V březnu 2016 požádala Talulah o rozvod.

Elon přicházel neustále s novými nápady. Navrhl Hyperloop, dopravní systém, který vás dostane z Los Angeles do San Francisca za 30 minut. Ale zatím nezaložil společnost, která by tento projekt realizovala. Koncem roku 2015 představil společnost OpenAI, neziskovou společnost pro výzkum umělé inteligence.

V červnu 2016 Elon uvedl, že chce mít dva inovativní nápady pod jednou střechou, a tak Tesla koupila SolarCity.

Zdroj: Business Insider

Stále ještě mladý a (snad i) krásný psavec píšící na svém blogu Krcmic.cz. Pracoval pro společnosti T-Mobile, SaveMax, Telefonica O2, Brunswick Estates, Accenture, euroAWK a Socialbakers. Založil portál Pravdu.cz. V současnosti vlastní tento web. A pracuje na tom, aby z Objevit.cz udělal další uznávaný a navštěvovaný portál.

Komentáře

Nahoru