Dnes vyšlo 15 článků

Netropolitan: Facebook pro bohaté, na kterém se probíraly jachty

Všichni určitě dobře znáte motto Facebooku, že vždy byl, je a bude zdarma. Z toho důvodu na něj má přístup kdokoliv, kdo vlastní počítač, chytrý telefon nebo tablet. Což je rozhodně většina populace vyspělých států. Nezáleží na tom, jestli vyděláváte miliony nebo žijete od výplaty k výplatě. Facebook je pro všechny.

Má to své výhody i nevýhody. Je fajn, že jsou na něm zastoupeny zájmy celé společnosti – chudších i bohatších. Nedávno ovšem přišla nová sociální síť, která to chce změnit. Staví na tom, že lidé s podobnou životní úrovní, si mezi sebou budou dobře rozumět. A dost možná je tak trochu založena na ješitnosti bohatých, kteří rádi ukazují, že mají na něco víc než ti, kteří mají peněz málo.

Netropolitan měl být sociální sítí pro bohaté. Chtěl nabídnout prakticky stejné funkce jako Facebook ale jen pro vyvolené. Jistojistě by to mělo i své výhody. Minimálně by se omezil počet falešných účtů, protože kdo by chtěl platit téměř 200 000 za registraci zbytečně?

Ano. Abyste se mohli na Netropolitan přidat, musíte zaplatit zhruba 190 000 korun. Každý rok pak prodloužíte členství za 60 000 korun. Tím se podle tvůrců zajistí to, že se na sociální síť dostanou jen takoví lidé, kteří na ni opravdu patří. Smetánka pak sama sebe navzájem nebude kritizovat za vysoký majetek a budou si mít o čem povídat.

Sociální síť o jachtách

Dokážete si představit, jak to na takové sociální síti pro bohaté bude vypadat? Co asi takoví lidé mohou řešit za problémy, čím se zabývají a o čem budou diskutovat? Pokud sami nemáte miliony, zřejmě vám to zůstává utajeno. Netropolitanu se ale začalo přezdívat sociální síť o jachtách. Bohatí si tam totiž nepochybně budou moct postěžovat na komorníka či kuchařku nebo diskutovat o nebezpečích vlastnictví jachty.

Možná pak přijdou na to, že daleko jednodušší je pronájem jachty. I když těžko říct, zda to je pro ně vhodná možnost, protože to není dostatečný znak bohatství. Málokdo si může dovolit koupit jachtu, se zapůjčením ale není problém. Dneska je to běžná služba.

Třeba pronájem jachty v Chorvatsku si může zkusit každý z vás. Chorvatské pobřeží se jen hemží krásnými ostrovy a plavba kolem nich je nezapomenutelným zážitkem. Uvidíte krásu širého moře, přírodní krásy, městské přístavy, restaurace na ostrovech či nádherné tajuplné zátoky.

jachta

S jednou z nich si budete hned připadat jako že na Netropolitan patříte

Když si pronajmete loď, vlastně si můžete připadat jako milionáři. Není problém pronajmout si ji třeba na půl roku a procestovat půlku Chorvatska. Pokud nemáte kapitánskou zkoušku, můžete si najmout rovněž kapitána, který vás zaveze, kam budete potřebovat. Když už jsme u těch sociálních sítí, mrkněte třeba na Facebook Yachtcharter a sami uvidíte. Prožijete nádhernou dovolenou v duchu bohatých. A pak se třeba můžete přidat i na Netropolitan. Když budete mít dvě stě tisíc navíc za registraci samozřejmě…

Jak to mohlo někoho napadnout?

Za Netropolitanem stojí James Touchi-Peters, což je známý dirigent a hudební skladatel. Sám bude nepochybně dost bohatý a zřejmě ho nudí, že musí využívat stejné sociální sítě jako běžní lidé.

„Vytvořil jsem Netropolitan, protože nemám rád reklamu. Také jsem hledal komunitu, v níž by lidé sdíleli mé zájmy. Netropolitan club vám dává šanci potkat lidi se stejným sociálním statusem, kteří se však pohybují mimo okruh vašich známých,“ vysvětlil Touchi-Peters.

To je snob, co?

Speciální podmínky

Netropolitan je hodně podobný Facebooku, můžete na něm spolu komunikovat, sdílet soubory a tak dále. Výhodou je, že na něm nejsou žádné reklamy, což je pochopitelné vzhledem k tomu, že vydělává na vysokých poplatcích za registraci.

netropolitan

Musíte ale dodržovat pár podmínek, které na Facebooku neexistují:

  • věk minimálně 18 let
  • vystupovat pod svým pravým jménem
  • nezveřejňovat jména dalších uživatelů
  • nesmíte pořizovat screenshoty
  • veškerý obsah a příspěvky jsou pouze v angličtině

Navíc na dodržování těchto všech podmínek dohlíží správci.

Má to potenciál?

Při spuštění služby v srpnu 2014 se povídalo, že už při svém vzniku měla několik stovek uživatelů. Jelikož je ale v Netropolitanu všechno tajné a k běžným nebohatým lidem se téměř žádné informace nedostanou, nezveřejňují se ani čísla o uživatelích.

Jenže aktuálně web netropolitan.club vůbec nefunguje a na Wikipedii je zmínka, že po pouhých dvou měsících celý projekt utichl. Na konci prosince už i zakladatel Touchi-Peters na facebookové stránce oficiálně oznámil, že je konec. Tak si to představte. Investujete 200 000 korun do registrace na novou sociální síť a ona po dvou měsících skončí. 

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru